Jak chronić majątek w mieszkaniu wynajmowanym „na doby”?

Jak chronić majątek w mieszkaniu wynajmowanym „na doby”?
Bezpieczeństwo w domu
12 maja 2021

Udostępnianie prywatnej nieruchomości za pośrednictwem serwisów takich jak Airbnb czy Booking sprawia, że wynajem stał się wygodniejszy i bardziej opłacalny niż kiedykolwiek wcześniej. Przyjmowanie nieznajomych gości we własnym mieszkaniu lub domu „na doby” wiąże się jednak nie tylko z potencjalnym zarobkiem, ale także z ryzykiem, np. uszkodzenia mienia czy nawet kradzieży. Radzimy, jak skutecznie zabezpieczyć swój majątek i uchronić się przed stratami.

Potencjał z wynajmu nieruchomości a zagrożenia

Wynajem mieszkania „na doby” cieszy się coraz większą popularnością, szczególnie w dużych miastach i ośrodkach turystycznych. Jest to elastyczna, wygodna i opłacalna forma najmu zarówno dla turystów, jak i dla właścicieli nieruchomości. Jak podaje serwis Airbnb, potencjał z udostępnienia całego lokalu, przynajmniej na okres 15 dni, przez miesiąc w Warszawie oceniono na około 3347 zł. Za to w turystycznym Krakowie stawka rośnie już do 3870 zł[*]. Taki zysk może jednak nie wystarczyć, szczególnie gdy okaże się, że nasz majątek zostanie skradziony lub zniszczony i trzeba będzie pokryć duże straty. Jak zatem można się przed tym uchronić?

Bezpieczeństwo wynajmowanego mieszkania w kilku krokach

By nie narazić się na potencjalne koszty, trzeba dobrze się przygotować jeszcze przed wystawieniem ogłoszenia z propozycją wynajęcia mieszkania lub domu. W pierwszej kolejności należy dokładnie zapoznać się z warunkami, które oferuje nam serwis pośredniczący między nami a gościem wynajmującym od nas lokal. Niekiedy w ramach korzystania z usług takiego pośrednika w cenie otrzymamy ubezpieczenie, które pokryje ewentualne straty wynikłe z uszkodzenia mienia i ochronę OC. Jeśli serwis nie gwarantuje takiej polisy, powinniśmy wykupić ją na własną rękę.

Dowiedz się, jak zabezpieczyć dom przed kradzieżą i włamaniem.

Regulamin to podstawowa ochrona

Warto także stworzyć jasne reguły korzystania z udostępnionej nieruchomości i zawrzeć je w regulaminie, który będą musieli zaakceptować i przestrzegać goście. W takim dokumencie można umieścić klauzule takie jak: zakaz palenia czy konieczność kontaktu z gospodarzem, np. gdy pojawiają się trudności z obsługą sprzętów RTV i AGD. Rozmowa może czasem zapobiec np. nieumyślnemu uszkodzeniu urządzenia przez gościa.

Chroń kosztowności w sejfie

Jeśli poważnie zastanawiamy się nad zarabianiem na najmie „na doby”, powinniśmy zainwestować w domowy sejf, w którym zdeponujemy kosztowności, ważne dokumenty czy nośniki danych. Zabezpieczając je w solidnym, antywłamaniowym sejfie, którego nie można wynieść, możemy mieć pewność, że gość nie będzie miał dostępu do najcenniejszych dla nas przedmiotów. W ten sposób chronimy się zarówno przed kradzieżą, jak i przed potencjalnym zniszczeniem kosztowności. Co ważne, sejf można dyskretnie zamaskować, np. w szafie lub w biurku i dodatkowo zamknąć te meble na klucz.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że sejf powinien być odpowiednio ciężki lub na stałe przytwierdzony do podłoża, by nie można było go ukraść razem z zawartością. Gwarancją ochrony antywłamaniowej sejfu są także certyfikaty renomowanych instytucji i odpowiednio dobrana klasa bezpieczeństwa.

[*] Na podstawie: https://www.airbnb.pl/host/homes.

Przeczytaj również:

Na co musisz zwrócić uwagę?

Zależy nam przede wszystkim na satysfakcji klienta z zakupionego sejfu. Weź pod uwagę nasze wskazówki i wybierz sejf idealnie odpowiadający Twoim wyobrażeniom i oczekiwaniom.

  • Odpowiednia wielkość sejfu
  • Rodzaj sejfu
  • Miejsce ustawienia sejfu
  • Klasa odporności a ubezpieczenie
  • Zamek
Konfigurator sejfów
attention-photo
Chętnie Ci doradzimy!
Skontaktuj się z naszymi specjalistami