Jak wybrać sejf na broń?

Jak wybrać sejf na broń?

źródło: 2707195204 / stock.adobe.com

Bezpieczeństwo w domu Bezpieczeństwo i prawo
4 listopada 2021

Dobrze wiemy, że zakup sejfu na broń jest koniecznością dla każdego, kto chce przechowywać broń w domu. Bez względu czy będzie służyła do celów sportowych, obrony osobistej czy myśliwskich. Prawo obowiązujące w Polsce narzuca taki wymóg, dlatego musisz posiadać odpowiednią szafę na broń. Jeżeli szukasz najtańszego rozwiązania, które pozwoli Ci zabezpieczyć uzbrojenie i amunicję, to dobrze się zastanów. Pamiętaj, że budżetowe sejfy nie zawsze są dobrym wyborem, pomimo tego, że spełniają wymagania ustawodawcy. Sprawdź, jak wybrać szafę na broń i na co zwrócić uwagę przed zakupem.

Sejf na broń myśliwską

Szafa na broń myśliwską powinna być przede wszystkim przestronna i wygodna w użytkowaniu. Musi mieć osobną półkę na amunicję, przybory do czyszczenia broni oraz dokumenty takie jak:

● pozwolenie na broń,
● zaświadczenia o zakupie broni,
● protokoły przyjęcia broni do depozytu,
● ustawa o broni i amunicji,
● rozporządzenie w sprawie przechowywania broni.

Pamiętaj, że okresowo będziesz poddawany kontroli przechowywania broni. Inspekcji dokonują funkcjonariusze Policji. Jeżeli jesteś żołnierzem, kontrolę przeprowadza żandarmeria. Kup szafę na broń, w której można łatwo utrzymać porządek.

Sejf nie musi służyć tylko do przechowywania broni i amunicji. Jeżeli kupisz większą i praktyczniejszą szafę, możesz tam trzymać między innymi lornetkę, noktowizor, termowizor oraz celowniki. Optyka do broni może kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, dlatego warto ją dobrze zabezpieczyć. Chroń swój sprzęt nie tylko przed dziećmi, ale również przed osobami, które nie znają się na obsłudze optyki i mogłyby uszkodzić drogie akcesoria.

Szafa na broń krótką do ochrony osobistej

Do przechowywania pistoletów potrzebna jest szafa na broń krótką. Jest ona zdecydowanie mniejsza od sejfów na broń długą i można ją łatwo ukryć.

Pistolety są o wiele bardziej niebezpieczne niż karabinki i sztucery, bo charakteryzują się tym, że bardzo łatwo zmienić kierunek celowania. Broń krótka obsługiwana przez niedoświadczone osoby może przypadkowo wystrzelić. Warto kupić solidny sejf z porządnymi zabezpieczeniami, aby uzbrojenie nie wpadło w niepowołane ręce, nawet przypadkowo.

  Estetyczna gablota na modele kolekcjonerskie

  Posiadasz pozwolenie na broń do celów kolekcjonerskich? Masz już kilka egzemplarzy, które robią wrażenie? Pewnie chciałbyś się nimi pochwalić znajomym i rodzinie. Ciągłe wyciąganie swojej kolekcji z sejfu na broń jest kłopotliwe i niebezpieczne. A nawet jeżeli już zdecydujesz się to zrobić, to przecież zaraz musisz ją schować i zabezpieczyć. Idealnym rozwiązaniem Twoich problemów jest estetyczna i gustowna gablota na modele kolekcjonerskie.

  Taką witrynę na broń możesz wyeksponować i postawić w swoim salonie. Pancerna gablota jest wyposażona w kilkuwarstwową szybę ze szkła pancernego, którego nie rozbiją nawet mocne uderzenia młotkiem. Twoja kolekcja może być dodatkowo podświetlona wbudowanym oświetleniem.

  Witrynę możesz zakupić w kolorze czarnego drewna hebanowego, jasnego sosnowego lub ciemnego dębowego, dzięki czemu dostosujesz szafę do kolorystyki innych mebli. Wnętrze sejfu na broń kolekcjonerską jest wykonane z sukna w kolorze zielonym lub czerwonym. Całość prezentuje się okazale i dostojnie.

  Nie musisz być kolekcjonerem, żeby kupić taką witrynę. W gablocie bardzo dobrze prezentują się wszystkie modele broni myśliwskiej. Możesz tam trzymać zarówno nowoczesne modele sztucerów z zaawansowaną optyką, jak i klasyczne strzelby. W witrynie pięknie wyglądają również pistolety i rewolwery.

  Zobacz również:     Przechowywanie kosztowności na wiele sposobów – sejf czy depozyt bankowy?

  Uniwersalny sejf na broń długą i krótką

  Jeżeli w swoim arsenale masz zarówno egzemplarze długie, jak i krótkie, to warto zastanowić się nad zakupem dużej uniwersalnej szafy na broń. Specjalne półki pozwolą na bezpieczne i stabilne przetrzymywanie uzbrojenia. Dodatkowe wewnętrzne skrytki umożliwiają oddzielenie broni od amunicji. Wszystko po to, aby zapewnić maksymalny poziom bezpieczeństwa.

  Szafy pancerne na broń są przystosowane do kotwienia w ścianie. Jeżeli chcesz, możesz wybrać model do zabudowy i umieścić sejf w szafie tak, aby nie był widoczny i dobrze komponował się z innymi meblami.

  Wszystkie sejfy na broń są wykonane zgodnie z obowiązującymi przepisami, ustawą o broni i amunicji oraz rozporządzeniem o przechowywaniu broni. Szafy mają klasę bezpieczeństwa S1, dzięki czemu w największych modelach można przechowywać nawet 50 jednostek broni.

  Może Cię zainteresować:    Kradzież z włamaniem – jak się zabezpieczyć? 

  Praktyczne rady przed zakupem sejfu na broń

  Zanim kupisz sejf na broń, zastanów się, jaka wielkość będzie dla Ciebie odpowiednia. Pamiętaj, że z czasem będziesz chciał dokupić kilka jednostek broni, dlatego kup szafę z zapasem stanowisk. Zaplanuj miejsce, gdzie ustawisz sejf i zmierz, czy ten na pewno się zmieści. Warto zamówić model z dodatkowymi półkami i szufladami, dzięki którym przechowasz dodatkowe akcesoria do broni oraz dokumenty i nie będziesz miał problemów podczas kontroli.

  Ostatnia kwestia to wybór zamka. Możesz zamówić szafę na broń wyposażoną w:

  ● tradycyjne mechaniczne pokrętło,
  ● czytnik linii papilarnych,
  ● kod elektroniczny,
  ● zamek z kluczem.

  Zanim o tym zdecydujesz, poznaj sposoby otwierania różnych zamków.

  Bez względu na to, który model sejfu na broń wybierzesz, musisz każdorazowo pamiętać o bezpieczeństwie. Kodeks karny przewiduje wysokie kary za nieprawidłowe przechowywanie i przenoszenie broni. Sam fakt utraty uzbrojenia jest występkiem, za który przewiduje się karę grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności na okres do jednego roku (art. 263 § 4 k.k.).

  O szafie na broń odpowiadającej wymogom ustawy o broni i amunicji, jak też odnośnego rozporządzenia MSW piszemy w tym tekście.

  Polecane produkty

  Na co musisz zwrócić uwagę?

  Zależy nam przede wszystkim na satysfakcji klienta z zakupionego sejfu. Weź pod uwagę nasze wskazówki i wybierz sejf idealnie odpowiadający Twoim wyobrażeniom i oczekiwaniom.

  • Odpowiednia wielkość sejfu
  • Rodzaj sejfu
  • Miejsce ustawienia sejfu
  • Klasa odporności a ubezpieczenie
  • Zamek
  Konfigurator sejfów
  attention-photo
  Chętnie Ci doradzimy!
  Skontaktuj się z naszymi specjalistami