Zwykle zakup sejfu rozważamy przed przeprowadzką lub gdy chcemy ochronić swój majątek przed kradzieżą. Doradzimy, dlaczego nie warto z tym zwlekać i jakie zabezpieczenie wybrać, by najlepiej spełniło wszystkie wymagania.
Dobrym momentem na wybór i zakup sejfu domowego jest czas, gdy zmieniamy miejsce zamieszkania. Dlaczego? To właśnie wtedy projektujemy nową przestrzeń do życia i możemy w niej zaplanować miejsce na sejf. Jest to szczególnie istotne w przypadku modeli ściennych i podłogowych, które wymagają przygotowania specjalnych wnęk i dostosowania grubości podłoża oraz ścian. Z powodu wspomnianych warunków montuje się je w domach. W mieszkaniu można jednak przygotować wcześniej miejsce do zamontowania sejfu wolnostojącego lub meblowego. Dlatego też zanim wybierze się jego odpowiedni rodzaj, należy wcześniej dobrze przemyśleć jego przeznaczenie.
Zobacz sejfy podłogowe i sejfy meblowe w Hartmann Tresore!
Jeśli mamy w domu kosztowności, takie jak: biżuterię, zegarki, gotówkę, papiery wartościowe czy kolekcjonerskie egzemplarze np. monet, lepiej zdecydować się na sejf antywłamaniowy. Nawet jeśli wartościowe przedmioty dobrze ukryjemy w różnych miejscach w domu, złodzieje nie będą mieli problemów z ich szybkim odnalezieniem. Rabusie długo obserwują nieruchomości, które biorą na cel, i potrafią obrabować je w ciągu kilku minut. Lepiej nie ryzykować zatem niepotrzebnych zniszczeń i strat majątku. W zależności od wartości przechowywanych przedmiotów należy dobrać odpowiednią klasę sejfu. Inne istotne parametry to gabaryty sejfu i jego rodzaj, który determinuje np. sposób montażu. Do niewielkich przedmiotów wybiera się najczęściej modele montowane w meblach, np.: biurkach i szafach w pokojach, do których nie mają dostępu osoby postronne. Z kolei w sejfach wolnostojących trzymać można większe rzeczy, a ich dodatkowym atutem jest możliwość zakotwiczenia w podłożu, co uniemożliwia wyniesienie łupu.
Bywa też tak, że w domu lub mieszkaniu nie trzymamy kosztowności, ale dokumenty lub pamiątki, które mają dla nas szczególną wartość sentymentalną. W takim wypadku najważniejszym kryterium wyboru sejfu powinna być ognioodporność. Papiery takie, jak: akty prawne, dowody zakupu, nośniki danych czy fotografie rodzinne, przede wszystkim należy chronić przed potencjalnym działaniem ognia. Poszczególne modele sejfów wytrzymują nawet do 120 minut w temperaturze do 1090 stopni Celsjusza.
Polecane kategorie, w których znajdziesz odpowiednie sejfy:
Konieczność zakupu sejfu pojawia się również wtedy, gdy mamy pozwolenie na broń i jesteśmy jej użytkownikami. Według obowiązujących przepisów do jej przechowywania należy mieć urządzenie przynajmniej klasy S1. Jeśli jednak planujemy zakup uniwersalnego zabezpieczenia, które posłuży do ochrony również kosztowności, lepiej postawić na mocniejsze rozwiązanie w postaci szafy na broń w klasie S2, „0” lub wyższej. Nie tylko lepiej ochroni bezpieczeństwo domowników oraz ich majątek, ale także posłuży przez lata. Przepisy bowiem się zaostrzają i stale podnoszą wymagany poziom bezpieczeństwa.
Inne publikacje:
- 5 najpopularniejszych miejsc na umieszczenie sejfu
- 10 największych mitów o sejfach
- Gdzie najlepiej zamontować sejf ścienny?