Zbieranie i gromadzenie cennych rzeczy jest w naturze każdego człowieka. Oszczędności oraz drogie przedmioty należy trzymać w bezpiecznym miejscu, bo mogą stać się łupem złodzieja. W domu cenne mienie trzeba trzymać w sejfie. Jest jednak jeszcze inne wyjście – zarówno gotówkę, jak i drogie przedmioty można trzymać w skrytce bankowej. Z tego artykułu dowiesz się, dlaczego warto jednocześnie posiadać sejf oraz skrytkę depozytową.
Czym jest skrytka bankowa, do czego jest potrzebna i jak ją założyć?
Pewnie w niejednym filmie widziałeś, jak główni bohaterowie korzystają ze skrytki bankowej. Trzymają tam broń, gotówkę, dokumenty i inne cenne przedmioty. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś również i Ty zabezpieczył swoje mienie w depozycie.
Skrytka bankowa to usługa świadczona przez niektóre banki. Polega na udostępnianiu klientom miejsca na przechowywanie różnych przedmiotów. Depozyt jest pilnie strzeżony i dobrze zabezpieczony w skarbcu.
Wynajmowanie skrytki depozytowej jest powszechną praktyką na całym świecie i kosztuje od kilkuset do kilku tysięcy złotych w skali roku. Nie jest to wygórowana cena za możliwość bezpiecznego przechowywania cennych przedmiotów.
W depozycie możesz trzymać dowolne przedmioty, o ile ich posiadanie nie jest zabronione. W Polsce w skrytkach bankowych nie można trzymać:
● broni (nawet jeśli masz na nią pozwolenie),
● przedmiotów pochodzących z kradzieży,
● narkotyków,
● artykułów ulegających zepsuciu,
● substancji toksycznych i radioaktywnych.
Skrytka depozytowa jest wykorzystywana głównie do przechowywania:
● gotówki,
● złota,
● biżuterii,
● dokumentów,
● dzieł sztuki,
● kolekcji znaczków lub monet.
Niektóre przedmioty trzymane w depozycie mają jedynie wartość sentymentalną. Mogą to być rodzinne pamiątki, stare zdjęcia lub filmy.
Założenie skrytki depozytowej jest proste. Wystarczy udać się do banku i podpisać umowę. Możesz wynająć małą kasetkę, a w razie potrzeby duży sejf. Cena uzależniona jest od wielkości depozytu i okresu, na jaki chcesz go wynająć. Taką usługę świadczą nie tylko banki. Skrytki depozytowe oferują również prywatne firmy.
Zobacz także:
7 pomysłów, gdzie schować pieniądze w domu, aby czuć się bezpiecznie
Co jeszcze warto wiedzieć o skrytce depozytowej?
Wiele osób uważa, że dostęp do skrytki bankowej ma jedynie jej właściciel. Jest to nieprawda, bo w wyjątkowych sytuacjach sejf mogą otworzyć między innymi:
● prokurator,
● Policja,
● służby specjalne (CBA, ABW, SKW, AW),
● Służba Celna,
● komornik.
Mienie znajdujące się w skrytce bankowej może zająć komornik – podobnie jak środki zgromadzone na koncie osobistym. Depozyt może zostać otwarty również przez bank w przypadku nieprzedłużenia umowy najmu lub niezapłacenia za okres określony w umowie. Jeżeli właściciel nie zgłosi się po pozostawione przedmioty, to skrytka zostanie opróżniona, a znajdujące się w środku mienie – zdeponowane w innym miejscu.
To może Cię zainteresować:
Czy skrytka bankowa jest bezpieczna?
Wydawać by się mogło, że skrytka bankowa jest najbezpieczniejszym miejscem na przechowywanie wartościowych przedmiotów. Zdarzają się jednak kradzieże. Bank i instytucje finansowe wynajmujące skrytki depozytowe są ubezpieczone na wypadek włamania, ale nikt nie da Ci gwarancji, że pozostawione mienie nie zostanie skradzione.
W przypadku kradzieży będziesz musiał udowodnić, co zostało skradzione i jaką to miało wartość. Tylko wtedy otrzymasz odszkodowanie. Warto poprosić bank o pokwitowanie przyjęcia cennych przedmiotów i gotówki, bo prowadzenie ewidencji zdeponowanych rzeczy nie jest standardem.
Włamania do skrytek bankowych zdarzają się jednak bardzo rzadko. Media w 2018 roku informowały o napadzie na skrytki depozytowe w Holandii w oddziale Rabobanku. Bank był ubezpieczony, ale klienci nie odzyskali skradzionych rzeczy.
O napadzie w Monachium w 2017 roku również było głośno. Pewna Rosjanka zdeponowała łącznie 32 miliony euro w siedmiu skrytkach. Gdy zauważono włamanie do skarbca, okazało się, że w jednej kasetce brakuje 4,62 miliona euro.
Przeczytaj także:
Sejf domowy – dlaczego warto go mieć?
Sejf domowy powinien być obowiązkowym sprzętem w każdym domu, podobnie jak lodówka czy telewizor. Ważne, aby miał wysoką klasę bezpieczeństwa, potwierdzoną certyfikatem. Sejf jest zdecydowanie wygodniejszy niż skrytka bankowa, bo w każdej chwili masz dostęp do gotówki i innych pozostawionych przedmiotów.
Niestety sejf domowy nie jest tak bezpieczny jak skrytka depozytowa. W bankach i instytucjach świadczących usługi depozytu, sejfy i skarbce mają wyższą klasę bezpieczeństwa niż sejfy domowe. Dodatkowo zamontowany jest tam monitoring i alarm antywłamaniowy.
Klasa bezpieczeństwa sejfu mówi o tym, jaki jest limit wartości chronionej. Jeżeli chcesz ubezpieczyć przedmioty pozostawione w sejfie, to firma asekuracyjna będzie wymagała określonej klasy odporności sejfu na włamanie. Dużą ilość gotówki, z której nie masz zamiaru korzystać na bieżąco, lepiej jest zdeponować w skrytce bankowej.
Dobrym rozwiązaniem jest korzystanie zarówno ze skrytki depozytowej, jak i sejfu domowego. Część pieniędzy i wartościowych przedmiotów trzymaj w depozycie. Gotówkę na bieżące potrzeby i cenne rzeczy, z których korzystasz codziennie, schowaj w sejfie w domu.
Zobacz: Przechowywanie kosztowności na wiele sposobów – sejf czy depozyt bankowy?