Posiadanie w domu sejfu jest coraz częstsze. Jest kilka powodów, dla których tak się dzieje, a wśród nich najczęściej wymienia się postępującą zamożność społeczeństwa i rosnącą świadomość, że wartościowym przedmiotom należy zapewnić bezpieczeństwo; z pesymistycznego punktu widzenia ewentualnie, że idzie wojna, chaos i zagłada, a hordy złoczyńców czyhają na nasz majątek.
Jakby nie było, pomysł, by w domu lub mieszkaniu umieścić sejf, pojawia się coraz częściej. Wśród naszych Klientów, w sporej części nie mających doświadczenia z sejfami, popularnym pomysłem jest ukryć sejf przed widokiem. Sejf ukryty, jak wywodzą, będzie bezpieczny.
Czy tak jest i dlaczego, poinformujemy Cię w poniższym tekście.
W sejfie można przechowywać wiele przedmiotów o wartości materialnej lub sentymentalnej, które chcemy chronić przed kradzieżą, pożarem lub uszkodzeniem. Oto kilka przykładów:
Dokumenty:
• akty urodzenia, małżeństwa i zgonu,
• paszporty i dowody osobiste,
• umowy i inne ważne dokumenty prawne,
• testamenty i akty notarialne,
• zdjęcia i pamiątki.
Przedmioty wartościowe:
• gotówka, biżuteria, kosztowności,
• dzieła sztuki i kolekcje,
• sztabki złota i inne metale szlachetne.
Urządzenia elektroniczne:
• laptopy i tablety,
• nośniki danych, takie jak dyski twarde i pendrive'y.
Broń:
• broń palna i amunicja,
• broń sportowa, hukowa, sygnałowa.
Inne przedmioty:
• leki i środki odurzające,
• substancje z jakiegoś powodu niebezpieczne,
• pamiątki i inne przedmioty o wartości sentymentalnej.
Istnieje kilka czynników, które sprawiają, że zawartość Twojego sejfu będzie bezpieczna, a wszystkie skumulowane razem składają się na zabezpieczenie mienia.
Pierwszym i najważniejszym aspektem sprawy jest klasa bezpieczeństwa, jaką dany sejf może się wylegitymować. Co to oznacza? W zależności od stopnia skomplikowania konstrukcji sejfów wzrasta czas niezbędny do sforsowania drzwi lub korpusu. Im sejf jest lepszy, tym trudniej i dłużej przeprowadzić skuteczne włamanie.
W naszej ofercie znajdziesz sejfy w różnych klasach: od podstawowych S1 i S2 według normy PN-EN 14450 po klasy I-V wg PN-EN 1143-1.
Jeśli przyjmiemy, że włamanie na miejscu nie będzie takie proste, to drugim czynnikiem decydującym jest waga sejfu. Im waga wyższa, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że osoby niepowołane sejf zabiorą ze sobą w miejsce, gdzie będą miały do dyspozycji nieograniczoną ilość czasu.
W miarę bezpiecznie jest założyć, że ryzyko wyniesienia sejfu spada drastycznie przy sejfach, których waga wynosi 100 kg i więcej.
Jakkolwiek sejf nie byłby zbudowany, o ile waży poniżej 1000 kg, należy go zamontować trwale do elementu konstrukcyjnego budynku, tzn. podłogi i/lub ściany. Procedura ta odbywa się podobnie, jak w przypadku montowania szafek: sejf stawia się w docelowym miejscu, przy czym – o ile nie ma większych przeszkód. może to być w szafie, biurku czy w innej zabudowie – nakreśla się miejsca, w których znajdują się otwory montażowe, wbija się kotwę (stalową lub chemiczną) i dokręca śrubą.
Montażem przejmować się jednak nie musisz – podejmujemy się tego typu usług.
Przeczytaj też: Montaż sejfu a budowa inteligentnego domu. Sprawdź, co musisz wiedzieć
No dobrze, ale co z tym ukryciem? Jak zapewne zauważyłeś, na powyższej liście nie ma ani słowa o schowaniu czegokolwiek i jest tak nie bez przyczyny. Umiejscowienie sejfu w ścianie, podłodze lub w innym miejscu niewidocznym na pierwszy rzut oka nie wpływa bezpośrednio na bezpieczeństwo, a jest raczej sposobem na komfortowe użytkowanie go w życiu codziennym.
Jeśli jednak z jakiegoś powodu priorytetem dla Ciebie jest tzw. niewidzialny sejf, dobry wybór mogą stanowić sejfy meblowe, sejfy ścienne lub sejfy podłogowe.
Jedną z prostszych wariacji na temat ukrytego sejfu jest sejf, który montujemy wewnątrz zabudowy meblowej. Ukryty może być sejf w biurku, szafie, garderobie itp.. Są różne produkty z tej kategorii, wcale niekoniecznie najlżejsze i najprostsze, chociaż przyznaję, że dość częstym wyborem przy zakupie takiego maluszka, który bardziej przypomina skrytkę niż sejf, jest najniższa cena. Bywa to jednak kompromis, który potrafi stać się nazbyt zgniły i klienci oczekujący najwyższej jakości powinni takich produktów unikać.
Najbardziej oczywistym sposobem na ukrycie sejfu przed włamywaczem, przynajmniej w teorii, jest sejf montowany w ścianie. Sejfy ścienne mają kilka zalet: można je faktycznie ukryć za obrazem (co jest tak oczywiste, że faktycznie może kogoś zmylić), nie zajmują cennego miejsca w pomieszczeniu. Są jednak i wady.
O ile możesz wybrać niemal dowolnie rozmiar, to sejfy ścienne ograniczone są do maksymalnie I klasy antywłamaniowej. Nie jest źle, ale większej gotówki, poważnych kosztowności czy biżuterii bym tam nie trzymał. Nie ma też opcji ognioodporności, więc jeśli potrzebujesz sejfu nie tylko na pieniądze, ale i do przechowywania dokumentów, to sejfy ścienne najlepsze nie są.
Należy także zauważyć, iż sejfy ścienne mają porządnie opancerzone tylko drzwi, reszta to jednościankowa konstrukcja, jaka zdarza się w najtańszych sejfach klasy S1. Z tego powodu nawet duży i ciężki sejf jest ogólnie łatwy do wyrwania.
Sejfy wpuszczone w podłogę mają wszystkie cechy sejfów ściennych, a przy tym jedną niepodważalną zaletę, będącą jednocześnie największą wadą: dostane się do nich jest mocno utrudnione, żeby nie powiedzieć dosadniej. Ze względu na przykrycie drzwi deskami, parkietem czy panelami na podłodze nawet właściciel będzie miał ograniczony dostęp do sejfu podłogowego.
No dobrze, ale czy to w ogóle ma sens? Nie ma. Niewidzialny sejf jest branżowym mitem (aczkolwiek... sami taki oferujemy), który bazuje na iluzorycznym przekonaniu, że włamywacz go nie znajdzie. Znajdzie, jeśli już podejmuje ryzyko i zaczyna włamanie, to przetrzepie wszystko (na ile pozwoli czas) i naiwnością jest założenie, że tego jednego miejsca nie dostrzeże.
Ukryty sejf ma wobec tego jeden plus – oszczędza miejsce. Jeśli jednak miejsca troszkę masz, a interesują Cię produkty najwyższej jakości, skontaktuj się z nami – omówimy po kolei wszystko: dostępne opcje, ceny, warunki wysyłki czy montażu. Zapraszamy do odwiedzenia naszego salonu i biura!
Przeczytaj też: 7 nietypowych miejsc, w których możesz ukryć sejf