Wszystko, co musisz wiedzieć o sejfach, i kilka ciekawostek o nich

Wszystko, co musisz wiedzieć o sejfach, i kilka ciekawostek o nich

źródło: Maria Sbytova / stock.adobe.com

Bezpieczeństwo w domu
10 maja 2024

Pragniemy za wszelką cenę chronić cenne dla nas przedmioty. Nie jest to nowa sytuacja, bo od setek lat to, co cenne i wartościowe, ludzie starają się na różne sposoby zabezpieczać. Kiedyś te zabezpieczenia nie wyglądały jak dzisiejsze sejfy, ale były na tyle wytrzymałe, że były w stanie istotnie zabezpieczyć kosztowności przed ich kradzieżą, a tym samym utratą.

Kiedy kontaktują się z nami klienci i mówią, że szukają sejfu do domu lub mieszkania, często chodzi im po głowie mała pancerna skrytka lub kasetka do ukrycia, np. w meblach. Czasem mówią, że widzieli sejfy w hotelu lub pensjonacie i coś takiego w zupełności im wystarczy.

Czy na pewno? Czy skrytki, kasetki lub bezklasowy sejf hotelowy to dobry pomysł, jeśli chodzi o zabezpieczenie Twoich domowych wartości? Czy warto inwestować swoje pieniądze i deponować wartości w takim rozwiązaniu? Na rynku dostępne są różne modele, warto je poznać i wtedy podjąć decyzję.

W tym artykule przybliżymy temat sejfów domowych. Dowiesz się, w jakie zabezpieczenia warto zainwestować swoje pieniądze, aby tym samym Twoje dobra były odpowiednio chronione.

Zakup sejfu – pierwsze kroki

Z roku na rok rośnie liczba włamań. Nasilają się one w okresie letnim (wakacje) i w okolicach długich weekendów, kiedy wiele osób opuszcza swoje domy i mieszkania i udaje się na wojaże. Ale tak naprawdę do wielu włamań dochodzi każdego dnia i o każdej porze.

Zastanów się przez chwilę nad swoimi wartościami, które masz w domu. Być może są to jakieś oszczędności w PLN lub innych walutach, segregatory ważnych dokumentów lub ich wersje elektroniczne, biżuteria i zegarki, produkty inwestycyjne (złoto, srebro) lub kolekcjonerskie (monety), dzieła sztuki.

• Ile masz rzeczy, które uważasz za cenne i wartościowe?

• Gdzie w tym momencie je przechowujesz?

• Czy przechowywane rzeczy są w jakiś sposób zabezpieczone przed dostępem osób niepowołanych i potencjalną kradzieżą?

• Czy znajdujesz czasem (przez przypadek) rzeczy, o których istnieniu zapomniałeś lub zapomniałaś?

Wyobraź sobie teraz, że faktycznie te rzeczy giną, dochodzi do kradzieży. Włamanie i kradzież to sytuacja losowa, która może się przydarzyć. Dlatego warto zainwestować w sejf domowy, w którym zgromadzisz te rzeczy, zamkniesz je i będą bezpieczne.

Każdy z nas ma przedmioty, które mają znaczenie materialne bądź sentymentalne. Coraz więcej ludzi przechowuje również broń palną, ale w tej sytuacji sprawa akurat jest prosta, bo przechowywanie broni w sejfie jest koniecznością i wymogiem prawnym.

Mimo najszczerszych chęci i myślenia życzeniowego każdy z nas narażony jest na włamanie i utratę wartościowych dla nas rzeczy. I chociaż wiele razy w swojej pracy słyszymy od klientów "Nie planuję, żeby się do mnie włamywano" – życie pisze swoje historie. Dlatego zawsze warto zainwestować w sejf, ponieważ rzeczy w nim zdeponowane będą nie tylko bezpieczniejsze (w porównaniu z trzymaniem ich w zwykłej szafie czy szufladzie). Sejf oznacza nie tylko bezpieczeństwo, ale również przechowywanie wszystkich wartościowych rzeczy w jednym miejscu, w sposób uporządkowany.

Sejfy domowe a bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo przedmiotów wartościowych ma bardzo duże znaczenie. W Hartmann Tresore zajmujemy się tym tematem od wielu lat, dlatego chętnie dzielimy się swoją wiedzą i doświadczeniem z naszymi Klientami i rekomendujemy najbardziej dopasowane rozwiązania.

Wartościowe przedmioty wymagają sejfów do zadań specjalnych, czyli wysokiej klasy zabezpieczeń antywłamaniowych.

Jak wybrać idealny sejf domowy?

Oto kilka wskazówek pomocnych przy wyborze odpowiedniego rozwiązania:

Miejsce montażu: Klienci preferują sejfy schowane (ścienne, podłogowe, meblowe lub wolnostojące, ale nadające się do zabudowania w meblach). Wybór odpowiedniego miejsca jest również istotny ze względu na kotwienie – w ścianie lub podłożu nie mogą przebiegać żadne instalacje, w tym ogrzewanie podłogowe.

Atesty i certyfikaty: to nie może być jakiś tam sejf, tylko po prostu sejf najlepszy, na jaki możesz sobie pozwolić. Atesty i certyfikaty gwarantują odpowiedni poziom bezpieczeństwa.

Klasa bezpieczeństwa – im wyższa, tym lepsza ochrona. Im lepsza konstrukcja sejfu (wielościenny korpus, grube drzwi, system ryglowy i użyte wypełnienia), tym stanowi większy opór przed włamaniem.

Odpowiednia wielkość i pojemność: im większy sejf, tym lepiej. Z doświadczenia wiemy, że z biegiem czasu rzeczy wartościowych nam przybywa. Wybierz model większy niż ten, który wydaje Ci się adekwatny w momencie zakupu.

Odpowiednie zamki – jaki zamek jest najlepszy? Taki, z którego najwygodniej będzie Ci korzystać. Dowiedz się więcej o zamkach do sejfów z naszego bloga, np. z artykułu "Sejfowe zamki pod lupą. Wybierz optymalnie".

źródło: Konstiantyn Zapylaie / stock.adobe.com
Ciekawostki na temat sejfów

Bywa, że sejfy domowe nadal są postrzegane w kategoriach czegoś dostępnego tylko dla najzamożniejszych osób, ale już dawno sejfy "weszły pod strzechy" i kupowane są przez ludzi świadomych tego, że swoje wartości lepiej zabezpieczyć wcześniej – przezornie. Bezpieczeństwo naszych wartości ma kluczowe znaczenie.

W związku z tym, że sejfy budzą ekscytację i są trochę tajemnicze, oto 5 interesujących i zaskakujących faktów o sejfach:

Najdroższy sejf na świecie nosi nazwę "Narcissus". Przy jego projekcie współpracował m.in. Karl Lagerfeld i jeden był w jego posiadaniu (a to nie lada gratka, bo wyprodukowano ich zaledwie 30). "Narcissus" wykonany jest ze stali i pokryty błyszczącym, chromowanym aluminium. Cena takiego sejfu to ok. 250 tys. euro 😎.

• Najbardziej tajemniczy sejf to Granite Mountain Records Vault. Jest to największa na świecie kolekcja zapisów genealogicznych przechowywana w bezpiecznym skarbcu położonym w górach w pobliżu Salt Lake City w stanie Utah. Skarbiec należy do Mormonów i zabezpiecza miliardy obrazów na mikrofilmach, mikrofiszach i nośnikach cyfrowych (dotyczących mormońskich rodzin i ich drzew genealogicznych).

Największy sejf na świecie to Bank Rezerw Federalnych w Nowym Jorku. Przechowuje się w nim ponad pół miliona sztabek złota o łącznej wadze 6350 ton i kilkanaście tysięcy ton złota w monetach. Część skarbca jest dostępna dla zwiedzających.

Sejf z najdziwniejszą zawartością to The Svalbard Global Seed Vault ukryty w lodowcu na Spitsbergenie. Przechowywanych jest w nim ponad 770 tys. nasion różnych gatunków roślin – są zabezpieczone tak, aby przetrwały każdy kataklizm.

• Największe biuro w sejfie – Cheyenne Mountain to baza armii amerykańskiej. Wejścia do niej strzegą 25-tonowe drzwi, które są w stanie przetrwać wybuch o sile 30 megaton.

Na co musisz zwrócić uwagę?

Zależy nam przede wszystkim na satysfakcji klienta z zakupionego sejfu. Weź pod uwagę nasze wskazówki i wybierz sejf idealnie odpowiadający Twoim wyobrażeniom i oczekiwaniom.

  • Odpowiednia wielkość sejfu
  • Rodzaj sejfu
  • Miejsce ustawienia sejfu
  • Klasa odporności a ubezpieczenie
  • Zamek
Konfigurator sejfów
attention-photo
Chętnie Ci doradzimy!
Skontaktuj się z naszymi specjalistami