Sejfy na środki znieczulające. Pamiętaj o wytycznych prawnych

Sejfy na środki znieczulające. Pamiętaj o wytycznych prawnych
Bezpieczeństwo i prawo Bezpieczeństwo w biznesie
12 maja 2021

Środki odurzające muszą być odpowiednio zabezpieczone przed kradzieżą, podmianą oraz zniszczeniem. Producenci sejfów ułatwiają spełnienie wymogów prawnych, które są wskazane w ministerialnych rozporządzeniach. Na klientów, również tych najbardziej wymagających, czeka szeroka gama modeli.

Apteki, oddziały szpitalne, gabinety lekarskie, domy opieki, przedsiębiorstwa farmaceutyczne czy podmioty handlujące farmaceutykami – wszędzie tam można zetknąć się ze środkami odurzającymi czy substancjami psychotropowymi. One muszą być przechowywane w sposób zabezpieczający je przed dostaniem się w niepowołane ręce, co może skończyć się kradzieżą, podmianą czy zniszczeniem.

Wytyczne w tych kwestiach znajdują się m.in. w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 11. września 2006 r. w sprawie środków odurzających, substancji psychotropowych, prekursorów kategorii 1 i preparatów zawierających te środki lub substancje. Ono wskazuje, że środki odurzające grup I N i II N, substancje psychotropowe grupy II P oraz preparaty zawierające te środki lub substancje należy przechowywać w odpowiednio zabezpieczonych pomieszczeniach. Mowa też o zamkniętych metalowych szafach lub kasetach przymocowanych w sposób trwały do ścian lub podłóg pomieszczenia. To nie może być dowolne miejsce. Musi być niedostępne dla pacjentów.

Istotne jest również Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 30. września 2002 r. w sprawie szczegółowych wymogów, jakimi powinien odpowiadać lokal apteki. Ono określa m.in. podstawowe wyposażenie apteki ogólnodostępnej. Są nim m.in. szafy lub kasety przeznaczone do przechowywania środków odurzających i substancji psychotropowych zabezpieczone zgodnie z odrębnymi przepisami.

Zgodnie z wytycznymi

Naruszanie przepisów przez podmiot prowadzący aptekę może mieć bardzo nieprzyjemny finał. Wojewódzki inspektor farmaceutyczny ma bowiem prawo cofnąć zezwolenie lub go nie wydać, jeżeli w danym miejscu nie ma stosownego wyposażenia do przechowywania środków odurzających i substancji psychotropowych.

Jednak potencjalni nabywcy nie powinny mieć problemów ze znalezieniem sejfów spełniających wytyczne prawne. Przy czym trzeba zaznaczyć, że w polskim prawodawstwie nie ma szczegółowo określonych właściwości urządzeń do przechowywania środków znieczulających. Chętni nie poznają więc wytycznych dotyczących np. szuflad, drzwi czy gabarytów.

Aby mieć pewność w kwestiach związanych z bezpieczeństwem, można postawić na rozwiązania odpowiadające wytycznym instytucji działających w innych państwach. Przykładowo, w Niemczech jest to Federalny Instytut Leków i Produktów Medycznych (Bundesopiumstelle). W tym przypadku produkty odpowiadają z reguły certyfikacji według normy PN-EN 1143-1.

Modelowy wybór

Sejfy do przechowywania środków odurzających czy substancji psychotropowych są dostępne w różnych wymiarach oraz wariantach. Wysokość może wynosić ok. 15 cm, ale też niemal 2 metry. Szerokość wielu modeli mieści się w przedziale od ok. 25 cm do ok. 1,25 m, a głębokość – od ok. 20 do ok. 50 cm.

Są więc produkty o pojemności mniejszej niż 10 l, ale też przekraczającej 700 l. Jeżeli okazuje się ona zbyt mała, to warto przejrzeć ofertę drzwi do pomieszczeń skarbcowych. One stosowane są do ochrony całych pomieszczeń lub części budynków.

Zróżnicowane gabaryty przekładają się na wagę całości, wynosi ona od kilku do nawet ponad 300 kg. Wybrane modele są przygotowane do kotwienia w podłożu, co jest konieczne ze względu na wysoko umieszczony środek ciężkości, przy stosunkowo niewielkiej podstawie, co sprawia, że duże szafy nie przytwierdzone do podłoża mogą być wywrotne.

Część sejfów nie ma w ogóle półek, w innych są zazwyczaj od jednej do czterech. Zdarza się, że one są przestawne, co daje większe możliwości wykorzystania wnętrza. Ponadto do przechowywania środków odurzających czy substancji psychotropowych przydatne są szuflady. Niekiedy klient ma ich 10 lub więcej do dyspozycji. W wybranych ofertach można postawić na wyposażenie dodatkowe, w tym indywidualne ułożenie szuflad.

Na podmiocie przechowującym środki znieczulające spoczywa spora odpowiedzialność. Kradzież, podmiana czy zniszczenie substancji może skończyć się fatalnie. Sejf spełniający wytyczne prawne z pewnością ogranicza ryzyko takich sytuacji.

Polecane produkty

Na co musisz zwrócić uwagę?

Zależy nam przede wszystkim na satysfakcji klienta z zakupionego sejfu. Weź pod uwagę nasze wskazówki i wybierz sejf idealnie odpowiadający Twoim wyobrażeniom i oczekiwaniom.

  • Odpowiednia wielkość sejfu
  • Rodzaj sejfu
  • Miejsce ustawienia sejfu
  • Klasa odporności a ubezpieczenie
  • Zamek
Konfigurator sejfów
attention-photo
Chętnie Ci doradzimy!
Skontaktuj się z naszymi specjalistami