Jaki zamek do sejfów wybrać?

Jaki zamek do sejfów wybrać?
Bezpieczeństwo i technologia Bezpieczeństwo w domu Bezpieczeństwo w biznesie
11 maja 2021

Kiedy przymierzasz się do zakupu sejfu, jednym z elementów, który przyjdzie Ci wybrać, jest sposób zamykania sejfu. Do wyboru jest kilka możliwości różniących się od siebie pod względem sposobu działania, ceny i wygody, ale też indywidualnych potrzeb użytkownika. Zamek na klucz, kod czy może odcisk palca? W jakich sytuacjach lepiej sprawdzi się zamek biometryczny, a kiedy dobrym rozwiązaniem będzie klasyczny zamek kluczowy? Przyjrzyjmy się im bliżej.

Zamki kluczowe

Najbardziej tradycyjny typ zamka, otwierany po przekręceniu klucza, do bezpośredniego sterowania ryglem służy zaś klamka. Jest niezawodny, trudny do podrobienia (złodziej musi zdobyć odcisk klucza, by móc go podrobić, a i to nie zawsze wystarczy), prosty w obsłudze i dość tani – jako wyposażenie podstawowe jest wliczony w cenę sejfu. Niestety, wymaga posiadania klucza przy sobie (który można zgubić bądź może zostać ukradziony) i właściwego zabezpieczenia tegoż. To jeden z najczęściej stosowanych typów zamków w sejfach biurowych i firmowych.

Zamki szyfrowe mechaniczne

Znane z filmów pokrętła, w które złodzieje muszą się „wsłuchać”, by je otworzyć. W praktyce otwarcie takich zamków jest nieco bardziej skomplikowane, niż mogłoby się wydawać. W dzisiejszych czasach nie wystarczą już stetoskop i dobry słuch, gdyż nowoczesne zamki szyfrowe mają systemy wytłumiające wszelkie dźwięki, przez co ich "wyczucie" jest bardzo trudne. Są bezpieczne, nie wymagają noszenia ze sobą klucza, a jednocześnie wprowadzana kombinacja jest trudniejsza do „podejrzenia" niż w zamkach elektronicznych. Cechują się pewną wygodą użytkowania (wspomniany brak klucza fizycznego), ale za to trzeba zapamiętać kombinację liczbową, a także wykazać się dużą precyzją i skupieniem w trakcie jej wprowadzania. Ponadto są ekologiczne: nie zużywają prądu, a do zasilania nie potrzebują baterii. Znajdują zastosowanie w sejfach użytkowanych zarówno w domach prywatnych, jak i – nieco rzadziej – w firmach. Zamek szyfrowy jest odpowiedni głównie dla ludzi cierpliwych, którzy korzystać będą z sejfu sporadycznie i bez pośpiechu. Z tego powodu nie jest zalecany sejfu chroniącego broń do obrony osobistej.

Zamki elektroniczne
ekskluzywny sejf premium "Python" z imitacja skóry węża
zamek elektroniczny w sejfie Signature Safe "Python" – do obejrzenia w naszym salonie

Wygodny zamek, który nie wymaga noszenia przy sobie żadnego klucza – wystarczy zapamiętać kod z 4-6 cyfr, by go otworzyć. Minusem jest jednak dość duże ryzyko podejrzenia szyfru przez osoby niepowołane – zarówno prostymi metodami (typu kamerka zainstalowana w pobliżu zamka tak, by było widać wprowadzany kod), jak i nieco bardziej specjalistycznymi (badanie odcisków palców na klawiszach lub sprawdzanie temperatury klawiszy po wprowadzeniu hasła). Tego typu zamki są zasilane bateriami, trzeba zatem pamiętać o ich okresowej wymianie. Ze względu na łatwość obsługi i brak kłopotu z kluczem jest to bardzo chętnie stosowany typ zamka w sejfach sklepowych, biurowych i hotelowych – również dlatego, że łatwo go połączyć z systemem alarmowym zainstalowanym w budynku.

Zamek elektroniczny ma także szereg pożytecznych funkcji, jak:

– cichy alarm: wywołuje go specjalny kod, jest przydatny w razie napadu, jeśli intruz przymusza użytkownika do otwarcia sejfu. Owszem, otworzy się, ale jednocześnie wbudowany przekaźnik wyśle sygnał do instalacji alarmowej, który przywoła firmę ochroniarską;

– audyt operacji: opcja w bardziej rozbudowanych zamkach elektronicznych pozwalająca zapisywać operacje i odczytywać je – zależnie od wersji – z poziomu komputera lub zamka (po wpisaniu kodu);

– wielu użytkowników: zamek elektroniczny przeważnie umożliwia dostęp poprzez hasło wielu użytkownikom. Pozwala zdefiniować od 2 do nawet kilkuset użytkowników, z których każdy ma swój indywidualny kod.

Warto zapoznać się z innym tekstem omawiającym sprawy istotne przy zmianie kodu w sejfie.

Szczególną odmianę zamków elektronicznych stanowią zamki na klucz w postaci karty zbliżeniowej. Taki klucz może być również ukryty w bransoletce czy breloczku. To świetne rozwiązanie dla osób, które nie chcą pamiętać kombinacji kodu, a jednocześnie nie chcą nosić przy sobie metalowego, ciężkiego i niewygodnego klucza. W innym artykule opisujemy szerzej zamek magnetyczny jako nowoczesne i komfortowe rozwiązanie dla mieszkania i biura.

Zamki biometryczne

Wysoki poziom bezpieczeństwa i wygody – wystarczy przyłożyć palec, by system zeskanował odcisk, porównał go z zakodowanym wzorem i otworzył sejf. Oczywiście zamek biometryczny musi mieć wcześniej wprowadzony do systemu wzór, dlatego najlepiej sejfy wyposażone w zamki tego typu sprawdzają się tam, gdzie nie ma potrzeby częstej zmiany listy ich użytkowników. Są bardzo chętnie stosowane w domach prywatnych (również dlatego, że stanowią najlepsze zabezpieczenie przed członkami rodziny lub osobami postronnymi typu służba bądź osoby sprzątające).

Ze względu na brak konieczności posiadania dodatkowego klucza (mechanicznego bądź elektronicznego) są chętnie stosowane również w firmach, zwłaszcza tam, gdzie wąska grupa ludzi powinna mieć szybki dostęp do sejfu. Warto również zauważyć, że zamek biometryczny jest zamkiem ekologicznym, gdyż jest zasilany niskoprądowo z domowej sieci bez użycia zatruwających środowisko baterii alkalicznych. To sprawdzone i nowoczesne rozwiązanie kontroli dostępu.

W innym tekście na naszym blogu opisujemy szerzej sposoby otwierania różnych zamków, czyli jak otworzyć sejf. Przeczytaj też krótką informację o pozostałych kwestiach ważnych przy zakupie sejfu.

Który zamek będzie najlepszy?

Mając na uwadze wieloletnie doświadczenie z sejfami możemy śmiało stwierdzić, które produkty wybierane są najchętniej i dlaczego. Najwięcej klientów woli wprowadzać kod PIN zamiast niewygodnych kluczy. Otwieranie sejfu za pomocą zamka szyfrowego mechanicznego ma swoich entuzjastów, ale w skali roku można ich policzyć na palcach jednej ręki. Podobnie z zamkiem biometrycznym. Elektroniczne zamki szyfrowe na kod wybierane są najczęściej, ale czy to oznacza, że są najlepsze? Są na pewno najprostsze w obsłudze, najbardziej intuicyjne i oferują najwięcej opcji, nawet użytkownikom prywatnym. Wybór zamka, podobnie jak wybór całego sejfu, zależy jednak tylko od indywidualnych potrzeb i upodobań.

zamek na odcisk palca – nowoczesny i autonomiczny dostęp do Twojego sejfu
zamek biometryczny w naszym sejfie premium HTE 110-03

Na co musisz zwrócić uwagę?

Zależy nam przede wszystkim na satysfakcji klienta z zakupionego sejfu. Weź pod uwagę nasze wskazówki i wybierz sejf idealnie odpowiadający Twoim wyobrażeniom i oczekiwaniom.

  • Odpowiednia wielkość sejfu
  • Rodzaj sejfu
  • Miejsce ustawienia sejfu
  • Klasa odporności a ubezpieczenie
  • Zamek
Konfigurator sejfów
attention-photo
Chętnie Ci doradzimy!
Skontaktuj się z naszymi specjalistami