Sejf meblowy – zawiasy zewnętrzne czy wewnętrzne?

Sejf meblowy – zawiasy zewnętrzne czy wewnętrzne?

widok sejfów z zawiasami zewnętrznymi od góry – salon HARTMANN TRESORE

Bezpieczeństwo i technologia Bezpieczeństwo w domu
27 października 2022

Rozglądając się za niedużym sejfem do domu lub biura zauważysz, że większość sejfów ma zawiasy zewnętrzne, wyprowadzone poza bryłę sejfu. Istnieją jednak takie modele, które zawiasy mają schowane do środka. Które są lepsze i dlaczego?

Zawiasy wewnętrzne w sejfie meblowym

Nie bez przyczyny ten typ zawiasów spotykany jest najczęściej w sejfach o konstrukcji lżejszej i bardziej kompaktowej, przeważnie w podstawowych klasach S1, S2, czasami w klasie I. Tego typu zawiasy są nieco słabsze od zewnętrznych, wynika to z ograniczonego dla nich miejsca w środku sejfu. Cechę tę rekompensuje fakt, że dostęp do nich z zewnątrz jest praktycznie niemożliwy. Ich umiejscowienie stanowi zagadkę i włamywacz może się jedynie domyślać miejsca, w którym się znajdują.

Schowanie zawiasów wewnątrz sejfu ogranicza kąt rozwarcia drzwi do 90 stopni, światło drzwi jest zatem mniejsze, a dostęp do wnętrza sejfu nieznacznie ograniczony. Z drugiej jednak strony takie sejfy mają regularną bryłę pozwalającą na schowanie ich w płytszej zabudowie meblowej, zwłaszcza jeśli zastosujemy zamek elektroniczny zlicowany z płytą drzwi.

To rozwiązanie spotykamy w urządzeniach wysokoklasowych, cięższych, także ognioodpornych. Wyprowadzenie zawiasów na zewnątrz sejfu niesie wiele korzyści, tak od strony bezpieczeństwa, jak i codziennego użytkowania.

Zacznijmy od bezpieczeństwa. Ze strony naszych klientów często pada pytanie: skoro zawiasy są na widoku, to łatwo je przeciąć? Zawiasy zewnętrzne to gruby i masywny kawał stali, który stanowi poważne wyzwanie nawet dla włamywacza wyposażonego w specjalistyczny sprzęt. Nawet, jednak gdyby jakiś zdeterminowany amator cudzej własności pokusił się o to, nowoczesne sejfy posiadają zabezpieczenia uniemożliwiające otwarcie drzwi sejfu meblowego po ucięciu zawiasów. 

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem to zajrzyj do kategorii w sklepie: Sejfy meblowe

Sejfy ścienne z reguły mają zawiasy wewnętrzne (salon HARTMANN TRESORE).
Zawiasy zewnętrzne w sejfie meblowym
sejf premium z salonu HARTMANN TRESORE – zawiasy zewnętrzne

Z zastosowania zewnętrznego zawiasu wynika też, że drzwi sejfu można otworzyć na oścież, zatem dostęp do wnętrza jest nieskrępowany i swobodny. Warto jednak przy tym pamiętać, że nominalne wymiary zewnętrzne sejfów nie obejmują zawiasów, klamek, okuć zamka. Jeśli sejf ma trafić do zabudowy trzeba to wziąć pod uwagę.

Ostateczny wybór między zawiasami zewnętrznymi a wewnętrznymi nie jest jednoznaczny. Decyzja o zakupie sejfu wysokoklasowego oznacza z definicji opcję zewnętrzną, jednak mogą pojawić się okoliczności, w których to właśnie jednolita bryła i niewielka głębokość determinuje model z zawiasami schowanymi do środka. Obie możliwości mają wspólny mianownik – bezpieczeństwo, a na tym nam najbardziej zależy.

Zapoznaj się z innymi tekstami:

Na co musisz zwrócić uwagę?

Zależy nam przede wszystkim na satysfakcji klienta z zakupionego sejfu. Weź pod uwagę nasze wskazówki i wybierz sejf idealnie odpowiadający Twoim wyobrażeniom i oczekiwaniom.

  • Odpowiednia wielkość sejfu
  • Rodzaj sejfu
  • Miejsce ustawienia sejfu
  • Klasa odporności a ubezpieczenie
  • Zamek
Konfigurator sejfów
attention-photo
Chętnie Ci doradzimy!
Skontaktuj się z naszymi specjalistami