Dbając o bezpieczeństwo Twojego domu bez wątpienia bierzesz pod uwagę montaż drzwi antywłamaniowych, które w połączeniu z innymi komponentami, jak system alarmowy, monitoring i sejf na najcenniejsze przedmioty, stanowić będą o barierze, której złodziej nie da rady sforsować. Drzwi antywłamaniowe oferowane w sklepach budowlanych to jedno, a te o konstrukcji sejfowej, skarbcowe, to zupełnie inna bajka i właśnie nimi dziś się zajmiemy.
Drzwi antywłamaniowe mają zastosowanie wtedy, kiedy w Twoim domu znajdują się pomieszczenia, do których dostęp chcesz zabezpieczyć dodatkowo. To może być magazyn broni kolekcjonerskiej albo domowy skarbiec na kosztowności, precjoza, złoto. Ale możesz też zadbać o swoje bezpieczeństwo osobiste i zbudować w domu pomieszczenie bezpieczne, tzw. panic room. We wszystkich tych przypadkach drzwi pancerne mają sens.
Skrzydła drzwi antywłamaniowych, podobnie jak sejfy, skonstruowane są z płyt stalowych, wypełnione specjalnym betonem i uzbrojone stalowymi prętami. Ryglowanie realizowane jest przez bolce antywyważeniowe, a rygle te znajdują się zawsze z co najmniej trzech stron skrzydła.
Zawiasy drzwi antywłamaniowych zawsze są zewnętrzne, umożliwiające szerokie i wygodne otwarcie skrzydła, a przy tym utrudniające wyważenie drzwi. Modele ognioodporne uzupełnione są uszczelką wokół futryny.
Solidne drzwi pancerne osadzone są w ościeżnicy posiadającej profile zachodzące na ścianę, przytwierdzonej do niej stalowymi śrubami.
Bezpieczne drzwi antywłamaniowe mają zamek certyfikowany podobnie jak w sejfach, może to być, jak w wersji standardowej, zamek kluczowy, ale też elektroniczny lub biometryczny.
Drzwi antywłamaniowe można wyposażyć w kilka elementów, które usprawnią ich działanie i podniosą poziom odporności na włamanie. By w pełni wykorzystać potencjał drzwi skarbcowych, warto zainwestować w coś więcej niż standard.
Zamek kluczowy
Drzwi antywłamaniowe wyposażyć można w kilka rodzajów zamków, a wybór między nimi zależeć będzie od Twoich osobistych preferencji. Zamki kluczowe są wyposażeniem standardowym, ich działanie jest oczywiste i intuicyjne. Jest to też rozwiązanie najtańsze. Bez wątpienia jednak korzystanie z kluczy jest mało wygodne – klucze do takich drzwi mają kilkanaście centymetrów długości. W razie zgubienia klucza, procedura dorobienia dodatkowego jest kosztowna i wymaga odesłania do nas drugiego egzemplarza.
Zamek elektroniczny
Zamki elektroniczne są bez wątpienia najpopularniejszym sposobem korzystania z drzwi. Montaż zamków elektronicznych nie wymaga podłączenia kabli, zasilanie odbywa się za pomocą baterii. Autoryzacja użytkowników wymaga wprowadzenia kodu PIN: kod główny składający się z 4-6 cyfr + kod administratora, w który wyposażone są bardziej profesjonalne zamki szyfrowe.
Zamek biometryczny
Dla najbardziej wymagających użytkowników proponujemy możliwość blokady dostępu za pomocą czytnika linii papilarnych. Zamki biometryczne są nowoczesną i sprawdzoną kontrolą dostępu, dzięki której cały stopień ochrony wchodzi na wyższy poziom. Pamiętaj, że do zamka takiego potrzebne jest zasilanie sieciowe.
Dowiedz się: Zamek magnetyczny – nowoczesne i komfortowe rozwiązanie dla Twojego mieszkania i biura
Klamka paniczna
Klamka paniczna instalowana jest w drzwiach, których przeznaczeniem nie jest bezpieczeństwo domu, ale Twoja ochrona osobista. O panic roomie opowiem w osobnym akapicie, klamka paniczna zaś w dużym skrócie umożliwia szybkie i łatwe zamknięcie drzwi od środka.
Krata dzienna
Krata dzienna to dodatkowe skrzydło, na które składają się stalowe pręty. Funkcjonalność ta ma zastosowanie w przypadku, w którym drzwi antywłamaniowe przez większość dnia są otwarte, na przykład w skarbcu, kantorze, lombardzie.
Centrala alarmowa
Zawiera komplet czujników monitorujących w czasie rzeczywistym stan drzwi, w tym położenia rygli, które zbiorczo podłącza się do instalacji alarmowej w budynku. Dzięki temu alarm uruchomi się, jeśli ktoś podejmie próbę wiercenia lub włamania w inny sposób.
Jeśli chcesz się czuć bezpiecznie, warto poważnie zastanowić się, jakie zastosowanie mają mieć Twoje drzwi antywłamaniowe. Istnieje kilka możliwości ich zastosowania: jako drzwi wejściowe do mieszkania, drzwi zewnętrzne lub wewnętrzne.
Skarbiec
Jeśli posiadasz kolekcję dzieł sztuki, większe ilości złota lub innych metali szlachetnych, być może będziesz zainteresowany zbudowaniem w domu osobnego pomieszczenia, w którym będziesz bezpiecznie przechowywać swoje skarby. W takim razie będziesz potrzebować drzwi o wysokiej, możliwie jak najwyższej klasie bezpieczeństwa. Dostępne są drzwi antywłamaniowe w klasach I, III i V, dzięki którym bezpieczeństwo Twojego domu będzie zapewnione.
Skarbiec to nie tylko drzwi antywłamaniowe. Jeśli ważne dla Ciebie jest zabezpieczenie we wszystkich kierunkach, to sprawdź skarbce modułowe lub wylewane. Skarbiec modułowy skręcany jest na miejscu z gotowych paneli, które skręca się z łatwością na miejscu. Takie rozwiązanie ma sens, kiedy dom już stoi i wylewanie skarbca nie wchodzi w grę, ewentualnie wtedy, gdy chcemy mieć skarbiec wolnostojący, np. w przestrzeni magazynowej. Albo na piętrze, bo skarbiec modułowy jest relatywnie lekki.
Panic room – pomieszczenie bezpieczne
Być może znany jest Ci całkiem udany film z Jodie Foster pt. "Azyl", w którym matka i córka zamykają się w bezpiecznym skarbcu przed napastnikami. Mniej więcej tak działa panic room. Jest to rodzaj skarbca, w którym poza kosztownościami bezpieczne drzwi antywłamaniowe chronią Ciebie osobiście. Kiedy ma miejsce włamanie do domu, wchodzisz do takiego skarbca, zamykasz zamek paniczny, inny niż główny zamek poruszający rygle, i czekasz na pomoc. Klamka paniczna porusza tylko jeden, osobny rygiel kilkucentymetrowej grubości zapewniając Ci ochronę. Drzwi wejściowe do panic roomu mają takie same zawiasy i bolce antywyważeniowe, nieróżniące się pod względem parametrów, jak do każdego innego skarbca.
Montaż drzwi antywłamaniowych wykonujemy rękami doświadczonych profesjonalistów. Odbywa się poprzez ustawienie ościeżnicy w uprzednio przygotowanym otworze w ścianie, przykręcenie jej z trzech stron za pomocą stalowych śrub oraz osadzeniu skrzydła na ościeżnicy. Zwieńczeniem montażu jest pionizacja, sprawdzenie prawidłowego poruszania się rygli i uszczelnienie przestrzeni między ościeżnicą a ścianą.
Niezwykle istotne jest przy tym, by drzwi antywłamaniowe osadzać na solidnej ścianie, najlepiej żelbetowej. Należy unikać kruchych i cienkich ścian.
Niezależnie od tego, czy jesteś posiadaczem mieszkania w bloku czy domu wolnostojącego, włamanie zdarzyć Ci się może. By uchronić się przed włamaniem sprawdź, które produkty najlepiej spełnią Twoje oczekiwania i dają gwarancję bezpieczeństwa. Drzwi antywłamaniowe chronią Twój dom lub mieszkanie przed włamaniem jako takim, podczas kiedy wewnątrz dodatkowe zabezpieczenie stanowić będą na przykład sejf i system alarmowy.
W razie wątpliwości lub pytań skontaktuj się z nami – chętnie odpowiemy na wszystkie pytania.
Przeczytaj także:
Sejfy ekskluzywne – bezpieczeństwo i piękno w jednej bryle
Sejfy specjalistyczne Hartmann Tresore – czyli produkty do zadań specjalnych