Sejfy specjalistyczne Hartmann Tresore – czyli produkty do zadań specjalnych

Sejfy specjalistyczne Hartmann Tresore – czyli produkty do zadań specjalnych
Bezpieczeństwo i technologia Bezpieczeństwo w domu Bezpieczeństwo w biznesie
5 października 2023

Sejfy już od dawnych czasów stanowią doskonałe zabezpieczenie. Możemy przechowywać w nich nie tylko gotówkę, ale również inne cenne przedmioty. Chronią przed dostaniem się zawartości w niepowołane ręce. W odpowiedzi na coraz bardziej zaawansowane zagrożenia, jako producent sejfów sukcesywnie wprowadzamy na rynek coraz bardziej zaawansowane sejfy specjalistyczne – czyli produkty do zadań specjalnych, które oferują nie tylko skuteczną ochronę przed włamaniem, ale także zaawansowane funkcje i innowacje, tak by sprostać rosnącym wymaganiom w dziedzinie bezpieczeństwa. W artykule tym poruszymy kilka kwestii związanych z sejfami do zadań specjalnych. Oferowane przez nas produkty zapewniają nie tylko wysoki poziom ochrony, ale są również przeznaczone dla specyficznych branż po to, aby zapewnić jak najlepszą ochronę wartościowych przedmiotów.

Ewolucja sejfów specjalistycznych

Od najdawniejszych czasów sejf kojarzy się z metalową skrzynią (z mniej lub bardziej grubymi ścianami). Tradycyjne sejfy zapewniają przede wszystkim ochronę przed włamaniami, dzięki zastosowaniu przy konstruowaniu sejfu odpowiedniego materiału (wysokiej jakości stali oraz specjalnego wypełnienia pomiędzy płaszczami blachy), grubości ścian i drzwi, specjalistycznych zamków.

Jednak, w miarę jak przestępcy zdobywali dostęp do nowych narzędzi i technologii, konieczne stało się opracowanie bardziej zaawansowanych sejfów. W biznesie i finansach są one wykorzystywane do przechowywania nie tylko gotówki, ale również ważnych dokumentów, umów, kopii zapasowych danych czy innych ważnych przedmiotów. W sektorze zdrowia sejfy te mogą służyć do bezpiecznego przechowywania medycznych zapisów pacjentów czy substancji farmaceutycznych oraz leków. W przemyśle jubilerskim bądź sztuce sejfy specjalistyczne chronią drogocenne klejnoty i dzieła sztuki przed kradzieżą czy uszkodzeniem.

Sejfy możemy podzielić na kilka kategorii. Warto zapoznać się z nimi przed podjęciem decyzji o zakupie.

Sejfy meblowe
Sejfy antywłamaniowe

To produkty idealne do zabudowy przede wszystkim ze względu na wybór kompaktowych i relatywnie lekkich rozwiązań. W ofercie Hartmann Tresore mamy wiele sejfów, które nadają się do wstawienia w mebel. Najczęściej są to sejfy w klasie bezpieczeństwa S1 lub S2 (lekka konstrukcja i wykonanie, 1 lub 2 płaszcze blachy, jeśli chodzi o korpus). W takich sejfach można przechowywać mniejsze wartości. Niewątpliwą zaletą sejfów meblowych jest to, że można je postawić nawet na półce meblowej. Mają one otwory montażowe w ścianie tylnej i w dnie oraz różne konfiguracje zamków – dostosowane do preferencji klienta (klucz, elektronika, szyfr, biometria). Warto w tym miejscu zaznaczyć, że nawet w sejfach zapewniających podstawową ochronę antywłamaniową (S1, S2) można przechowywać broń.

Sejfy antywłamaniowe charakteryzują się przede wszystkim solidniejszą konstrukcją, a tym samym są cięższe. Są to sejfy dedykowane do zabezpieczania przedmiotów wartościowych (im cenniejsze przedmioty – tym wyższa powinna być klasa bezpieczeństwa).

Sejfy ognioodporne

Te kasy pancerne, oprócz pełnienia funkcji antywłamaniowych mają za zadanie ochronę zdeponowanych w nich przedmiotów przed wzrostem temperatury spowodowanym ogniem. Może się wydawać, że sejfy ognioodporne to produkty uniwersalne, biorąc pod uwagę przedmioty, które będą w nich przechowywane. Nic bardziej mylnego – w naszej ofercie dostępne są inne produkty na dokumenty papierowe, a inne na nośniki danych. Skąd taki podział? Nośniki danych są bardziej wrażliwe na wzrost temperatury, dlatego w sejfach tego typu stosowany jest inny rodzaj wypełnienia. Sejfy ognioodporne to produkty idealne zarówno do domu, jak i do biura. Jeśli chodzi o zamki – podobnie jak w przypadku sejfów meblowych – wybór zależy od preferencji klienta.

Sejfy ścienne i podłogowe

Są to produkty nieoczywiste i jedne z najbardziej dyskretnych rozwiązań. Mogą być zamontowane pod warunkiem posiadania odpowiedniej grubości ściany lub posadzki. Niewątpliwą zaletą tych sejfów jest to, że są ukryte. Produkty te najczęściej montuje się w domach i mieszkaniach, jednak nie jest to reguła.

Sejfy na klucze lub sejfy łączone (na dokumenty, inne wartości oraz klucze) to ciekawa kategoria produktów. W standardowych sejfach są półki. W sejfach na klucze mamy (zamiast lub oprócz półek) specjalną blachę perforowaną z otworami – klucze w uporządkowany sposób wiszą na haczykach. Są adekwatne wszędzie tam, gdzie jest dużo pomieszczeń, a tym samym dużo kluczy, lub w firmach, gdzie występuje sporych rozmiarów flota samochodowa.

Sejfy na klucze
Sejfy wrzutowe i depozytowe

Idealny produkt dla handlu – czyli wszędzie tam, gdzie odbywa się obrót gotówki (sklepy, restauracje, stacje paliw). Sejfy te są skonstruowane w taki sposób, że gotówkę deponuje się za pomocą specjalnej wrzutni lub szuflady, bez konieczności otwierania drzwi głównych sejfu (za każdym razem). Dostęp do zdeponowanej gotówki mają tylko określone osoby.

Więcej o tym rodzaju sejfów piszemy w tekście o sejfach w gastronomii i branży paliwowej: Bezpieczny handel – sejfy wrzutowe i depozytowe w gastronomii i na stacjach benzynowych

Może Cię również zainteresować wpis: Sejfy wrzutowe i sejfy depozytowe – skuteczne i wygodne zabezpieczenie gotówki, która jest w obrocie

Sejfy na leki

Sejfy przeznaczone dla aptek, szpitali, placówek medycznych. Pozwalają nie tylko na zabezpieczenie farmaceutyków, ale również przechowywanie leków w uporządkowany sposób. Sejfy na leki najczęściej wyposażone są w półki i szuflady z przegrodami, które umożliwiają to uporządkowanie.

Zaawansowane funkcje i technologie

Współczesne sejfy specjalistyczne wykorzystują zaawansowane technologie, aby zapewnić najwyższy poziom ochrony. Jednym z kluczowych elementów jest odpowiedni dobór zamka bądź zamków. W porównaniu do tradycyjnego zamka kluczowego systemy elektroniczne oferują większą elastyczność w zarządzaniu dostępem. Możliwość programowania różnych kodów dostępu dla różnych użytkowników oraz zdalne zarządzanie nimi sprawiają, że sejfy te są wyjątkowo funkcjonalne.

Zabezpieczenia biometryczne to kolejna innowacja w sejfach specjalistycznych, gdyż pozwalają na jeszcze bardziej precyzyjną i zindywidualizowaną kontrolę dostępu. Eliminują ryzyko kradzieży kodu dostępu czy klucza mechanicznego, ale również znacząco podnoszą poziom bezpieczeństwa.

Współpraca z Internetem to kolejny krok w rozwoju sejfów specjalistycznych. Możliwość zdalnego monitorowania i sterowania sejfem za pośrednictwem smartfona lub komputera daje użytkownikowi pełną kontrolę, niezależnie od lokalizacji. To przydatne narzędzie zarówno dla użytkowników indywidualnych, jak i przedsiębiorstw, które potrzebują monitorować dostęp do cennych dokumentów czy urządzeń.

Wyzwania i przyszłość

Choć sejfy specjalistyczne przynoszą zaawansowane rozwiązania w dziedzinie bezpieczeństwa, nie brakuje również wyzwań. Jednym z nich jest stałe dostosowywanie się do nowych metod włamań i ataków. Przestępcy ciągle doskonalą swoje umiejętności, dlatego musimy być wciąż w gotowości do wprowadzania nowych rozwiązań i innowacji.

Przyszłość sejfów specjalistycznych kieruje się w stronę jeszcze większej integracji z technologią. Rozwój sztucznej inteligencji może pozwolić na bardziej skomplikowane analizy i reakcje na potencjalne zagrożenia.

Podsumowanie

Sejfy specjalistyczne stanowią kolejny etap w ewolucji tradycyjnych sejfów, dostosowując się do nowych wyzwań i potrzeb w dziedzinie bezpieczeństwa. Dzięki zaawansowanym technologiom, takim jak zamki elektroniczne czy zabezpieczenia biometryczne, użytkownicy mogą cieszyć się jeszcze wyższym poziomem ochrony swoich cennych przedmiotów i dokumentów. Jednak wciąż pozostaje wiele do zrobienia, aby sprostać rosnącym zagrożeniom i wyzwaniom związanym z bezpieczeństwem. Przyszłość sejfów specjalistycznych wydaje się obiecująca, łącząc innowacje technologiczne z dbałością o ekologię i zrównoważony rozwój.

Jeśli chcesz kupić odpowiedni sejf – w Hartmann Tresore masz kilka opcji kontaktu. Zainwestuj swój czas w rozmowę telefoniczną lub zapraszamy do kontaktu bezpośredniego i rozmowę z doradcą w sklepie (nasze salony znajdują się w Warszawie i Rzeszowie).

Przeczytaj również:

Skrytka bankowa czy domowy sejf – z którego rozwiązania warto skorzystać?

Sejf wielofunkcyjny na klucze. Opcja nie tylko dla branży motoryzacyjnej

   

Polecane produkty

Na co musisz zwrócić uwagę?

Zależy nam przede wszystkim na satysfakcji klienta z zakupionego sejfu. Weź pod uwagę nasze wskazówki i wybierz sejf idealnie odpowiadający Twoim wyobrażeniom i oczekiwaniom.

  • Odpowiednia wielkość sejfu
  • Rodzaj sejfu
  • Miejsce ustawienia sejfu
  • Klasa odporności a ubezpieczenie
  • Zamek
Konfigurator sejfów
attention-photo
Chętnie Ci doradzimy!
Skontaktuj się z naszymi specjalistami