Przedsiębiorstwa, ale też osoby prywatne, gromadzą ważne dane na elektronicznych nośnikach pamięci. Jednak karty pamięci, dyski zewnętrzne, taśmy magnetyczne, płyty DVD, dyskietki czy mikrofilmy mogą ulec zniszczeniu, zwłaszcza w wysokich temperaturach. Ponadto narażone są na niepożądane działanie osób trzecich. Istnieje sprawdzony sposób na zabezpieczenie tych przedmiotów i zapisanych na nich informacji.
Klienci indywidualni oraz firmowi mogą wybierać spośród wielu sejfów na nośniki danych. W porównaniu ze standardowymi sejfami zapewniają one nie tylko ochronę antywłamaniową. Jednym z ich wyróżników jest wysokiej jakości izolacja ognioodporna. Specjalne wypełnienia wraz z uszczelkami stanowią barierę dla płomieni, dymu oraz środków gaśniczych. To niezwykle istotne dla kupujących, ponieważ wysoka temperatura stanowi zagrożenie dla elektronicznych nośników pamięci.
Sejfy na nośniki danych przechodzą testy odporności ogniowej i udarowej. Najpierw przez 60 lub 120 minut są podgrzewane do temperatury 1090°C. Następnie pozostają przez pół godziny w podgrzanym pomieszczeniu, po czym zrzuca się je z wysokości 9,15 m na podłoże żwirowe. Stanowi to symulację zawalenia się stropu w trakcie pożaru. Próba udarowa osłabia konstrukcję sejfu i dopiero wówczas możemy się przekonać czy sejf zda egzamin, gdyż wędruje on z powrotem, do którego pieca temperatura oscyluje wokół 1000°C na całą fazę jego wychładzania. Podczas całej próby, trwającej ok. 24 godziny, temperatura wewnątrz sejfu nie może przekroczyć 30°C. Jest to niezwykle wymagający test, dlatego kupując sejf ognioodporny należy się koniecznie upewnić, że certyfikat sejfu został wydany w oparciu o normę PN-EN 1047-1. Tylko wówczas mamy gwarancję odpowiedniej jakości sejfu ognioodpornego, gdyż większość innych testów ogranicza się jedynie do podgrzania sejfu przez 1h w znacznie niższej temperaturze, co nie symuluje cech realnego pożaru.
W przypadku produktów oferowanych przez Hartmann Tresore testy odbywają się na Technische Universität Braunschweig (Politechnika w Brunszwiku). Pozytywny wynik tego sprawdzianu, organizowanego przez Zakład Kontroli Materiałów Budowlanych, oznacza otrzymanie stosownego certyfikatu. Informacje o spełnieniu norm są dostępne dla nabywcy.
Oprócz podwójnej ochrony – antywłamaniowej i przeciwpożarowej – atutem pozostaje bogaty wybór wyposażenia. Przydatnym rozwiązaniem jest tzw. zamknięcie paniki. Jeśli więc w pomieszczeniu pojawi się ogień, to wystarczy mocno popchnąć drzwi, aby zatrzasnęły się automatycznie. One mogą być otwierane lewo- i/lub prawostronnie, a także wysuwane do przodu. Dostępne są modele jedno- i dwudrzwiowe, z kątem otwarcia wynoszącym 180 stopni.
Tzw. data sejfy ułatwiają uporządkowanie nośników. Klienci doceniają m.in. półki, które są przestawne i z przegródkami. W zależności od rozmiarów można w ten sposób przechować od ok. 100 do nawet ponad 200 płyt DVD/CD.
Utrata cennych danych bywa przyczyną różnych problemów, również prawnych i finansowych. W interesie zarówno osoby prywatnej, jak i firmy jest zadbanie o odpowiednie ich zabezpieczenie. Pewnych sytuacji nie można przewidzieć, ale warto ograniczyć ryzyko związane z następstwami różnych zdarzeń, w tym pożaru. Zainwestowanie w odpowiedni sejf na nośniki danych z pewnością nie będzie zbędnym wydatkiem.
Sprawdź: