System alarmowy w sejfie lub sejfie na broń. Czy rzeczywiście jest potrzebny?

System alarmowy w sejfie lub sejfie na broń. Czy rzeczywiście jest potrzebny?
Bezpieczeństwo i technologia
12 maja 2021

Sejfy zabezpieczające cenne przedmioty, w tym sejfy na broń stają się coraz doskonalsze. Nie można jednak wykluczyć, że przechowywana w ten sposób zawartość, a w szczególności broń dostanie się w niepowołane ręce. Dodatkową ochronę zapewniają systemy alarmowe montowane w sejfach, zintegrowane z alarmem w budynku.

Metry okablowania, nieintuicyjna obsługa czy skomplikowane działanie – być może takie są Twoje skojarzenia z systemami alarmowymi. Wystarczy przyjrzeć się rozwiązaniom dostępnym na rynku, aby diametralnie zmienić wyobrażenie na ich temat. Postęp technologiczny jest widoczny również w tej branży.

Z założenia sejfy stanowią zabezpieczenie dla cennych i kosztownych przedmiotów przed zniszczeniem. Zapewniają ochronę przed kradzieżą oraz działaniem osób trzecich. Istnieje jednak jeszcze jeden sposób, by dodatkowo wzmocnić ochronę, którą zapewnia sejf – instalacja alarmowa. Jej zastosowanie ma wpływ na zwiększenie dopuszczalnych sum ubezpieczeniowych.

Doposażenie sejfu w instalację alarmową staje się coraz popularniejsze. Zarówno osoby prywatne, jak i firmy chcą w ten sposób zyskać wyższy poziom bezpieczeństwa. Zwłaszcza, że posiadanie broni narzuca określone wymogi związane z jej bezpiecznym przechowywaniem. Szczegółów należy szukać w ustawie z 21. maja 1999 r. o broni i amunicji oraz rozporządzeniu ogólnym do ustawy o broni Ministra Spraw Wewnętrznych w sprawie przechowywania, noszenia oraz ewidencjonowania broni i amunicji z 26. sierpnia 2014 r.. O szafie spełniającej te kryteria przeczytasz też w tym artykule.

Jak to działa?

System czujek zainstalowanych w sejfie wywoła alarm podczas praktycznie każdej próby nieautoryzowanego otwarcia:

1. W przypadku próby otwarcia zamka – przez czujnik zamocowany na ryglu zamka,

2. W przypadku próby otwarcia drzwi – przez kontaktron umieszczony na drzwiach,

 3. W przypadku próby cięcia – przez czujnik termiczny,

4. W przypadku próby przewrócenia sejfu – przez czujnik wstrząsowy,

5. W przypadku próby kradzieży sejfu w całości – przez czujnik oderwania od podłoża oraz czujnik wstrząsowy.

Istotą montowania instalacji alarmowej w sejfie nie jest jedynie zabezpieczenie przed kradzieżą sejfu lub zawartości w trakcie Twojej nieobecności, czy niepowołanym dostępem innych osób (pracowników, domowników lub gości). Alarm może być także uruchomiony w tzw. trybie „cichym”, gdy włamywacze zmuszą Cię do otwarcia sejfu. Nie narażając siebie lub innych na dodatkowe zagrożenie ze strony złodziei, wysyłamy dyskretne powiadomienie do odpowiednich służb o napadzie. Ma to szczególne znaczenie w przypadku sejfów na broń, gdyż zdeponowana w nich broń może – dostawszy się w niepowołane ręce – stanowić śmiertelne zagrożenie.

Czas na decyzję

Możesz kupić sejf z wbudowanymi czujkami alarmowymi oraz wyprowadzonym okablowaniem, natomiast integrację systemu alarmowego i podłączenie zlecić firmie, która chroni Twój budynek – wtedy sejf zostaje wpięty w instalację alarmową budynku. Jest to optymalne rozwiązanie, ponieważ instalacja alarmowa w sejfie powinna być częścią szerszego systemu bezpieczeństwa całego budynku. Do rozważenia jest także montaż zamka magnetycznego w drzwiach do danego pomieszczenia lub wejściowych.

Pamiętaj, że nie musisz instalować alarmu w sejfie – natomiast rekomendujemy takie rozwiązanie, bo historie na temat pozostawionego laptopa z włączoną kamerą w pobliżu sejfu nie są jedynie wymysłem scenarzystów filmowych. Zarejestrowany w taki lub podobny sposób obraz pozwala na przechwycenie kodu dostępu do sejfu przez członka rodziny czy nielojalnego pracownika. Ponadto nie brakuje osób, które z rozmysłem nie ryglują zamka, a tylko przymykają drzwi otwartego nadal sejfu. W ten sposób chcą sobie zapewnić łatwiejszy dostęp do przechowywanych przedmiotów. W opisanych powyżej sytuacjach alarm pozwala na szybszą reakcję właściciela na nieautoryzowany dostęp do zawartości sejfu.

Zainteresuj się: jak ukryć pieniądze w mieszkaniu?

Na co musisz zwrócić uwagę?

Zależy nam przede wszystkim na satysfakcji klienta z zakupionego sejfu. Weź pod uwagę nasze wskazówki i wybierz sejf idealnie odpowiadający Twoim wyobrażeniom i oczekiwaniom.

  • Odpowiednia wielkość sejfu
  • Rodzaj sejfu
  • Miejsce ustawienia sejfu
  • Klasa odporności a ubezpieczenie
  • Zamek
Konfigurator sejfów
attention-photo
Chętnie Ci doradzimy!
Skontaktuj się z naszymi specjalistami