Sejf dla ciebie – w banku lub w skarbcu

Sejf dla ciebie – w banku lub w skarbcu
Bezpieczeństwo w biznesie Bezpieczeństwo w domu
11 maja 2021

Nie musisz kupować sejfu, żeby starannie zabezpieczyć pieniądze i wartościowe przedmioty. Możesz je dostarczyć również do banku czy firmy depozytowej, które zapewniają całodobową ochronę powierzonego mienia. W tym celu należy podpisać umowę dotyczącą wynajęcia skrytki sejfowej lub kasety.

Nie każdy chce przechowywać kosztowności w swoim mieszkaniu lub firmie. Wpływ na to mają różne czynniki – niektórzy wskazują ryzyko, inni jednorazowy wydatek wynoszący od kilkuset złotych czy też ograniczone możliwości lokalowe. Sejfy ścienne i podłogowe najlepiej wybierać już na etapie budowania czy urządzania nieruchomości. Późniejsza ingerencja oznacza dodatkowe koszty.

Z pomocą przychodzi więc rynek, na którym dostępne są zróżnicowane oferty. Część z nich jest skierowana tylko do przedsiębiorców, jednak klienci indywidualni nie powinni mieć problemów ze znalezieniem odpowiedniej propozycji. Jeśli chcą skorzystać z tego udogodnienia, muszą być pełnoletni i przedstawić aktualny dokument tożsamości, np. dowód osobisty lub paszport. Umowa zawierana jest na czas określony lub nieokreślony i może być podpisana z więcej niż jedną osobą, istnieje też opcja ustanowienia pełnomocnika.

Zakaz przechowywania

Zasady wynajmu różnią się, więc warto porównać regulaminy usługi. W niektórych przypadkach klient otrzymuje 2 egzemplarze kluczy, o które powinien dbać, ponieważ wynajmujący nie ma duplikatu. Ewentualne zgubienie oznacza spory wydatek, w jednej z firm depozytowych trzeba zapłacić 2 tys. zł netto.

Dostępne są skrytki różnej wielkości, co przekłada się na cenę usługi. Niekiedy jest możliwość indywidualnego ustalenia wymiarów i przechowywania przedmiotów wielkogabarytowych.

Istnieje jednak lista rzeczy, których nie wolno umieszczać w skrytkach sejfowych lub kasetach. Szczegóły znajdują się w regulaminach, a zakaz obejmuje m.in. materiały: łatwopsujące się, łatwopalne, wybuchowe, żrące i duszące. Niedopuszczalne jest też przynoszenie broni, amunicji, środków odurzających, narkotyków oraz środków o właściwościach niebezpiecznych dla otoczenia. Ponadto przepisy zabraniają deponowania przedmiotów pochodzących z przestępstwa.

Rozważasz trzymanie gotówki w mieszkaniu? Zapoznaj się z tymi artykułami: 

Policz i wybierz

Cena wynajmu zależy od różnych czynników. W przypadku umowy na czas określony pojawiają się zapisy dotyczące zapłaty za całość okresu. W bankach za wynajęcie skrytki depozytowej trzeba zapłacić od kilkuset złotych za rok. W firmach depozytowych jest zazwyczaj drożej, a koszty usługi zaczynają się od 100 zł miesięcznie.

Jeśli bank oferuje taką usługę, to jedynie w wybranych oddziałach. Ze skrytek można korzystać tylko w dniach i godzinach, w których dana placówka prowadzi obsługę klientów. W przypadku firm depozytowych istnieje opcja wizyt np. w sobotę. Jednak trzeba to wcześniej ustalić i nastawić się na dodatkowy wydatek.

Czy warto wybrać bank lub firmę depozytową? Każdy powinien dokładnie przeanalizować swoją sytuację, a zwłaszcza własne potrzeby. Zakup sejfu oznacza wydanie co najmniej kilkuset złotych. Jednak prawdopodobnie okaże się to lepszą opcją niż długoterminowy wynajem.

Przeczytaj również:

Na co musisz zwrócić uwagę?

Zależy nam przede wszystkim na satysfakcji klienta z zakupionego sejfu. Weź pod uwagę nasze wskazówki i wybierz sejf idealnie odpowiadający Twoim wyobrażeniom i oczekiwaniom.

  • Odpowiednia wielkość sejfu
  • Rodzaj sejfu
  • Miejsce ustawienia sejfu
  • Klasa odporności a ubezpieczenie
  • Zamek
Konfigurator sejfów
attention-photo
Chętnie Ci doradzimy!
Skontaktuj się z naszymi specjalistami