Awaryjne otwarcie i serwis sejfu

Awaryjne otwarcie i serwis sejfu
Bezpieczeństwo w biznesie Bezpieczeństwo w domu
11 maja 2021

Gdy kupujemy sejf, chcemy, by był niezawodny, solidny i chronił zdeponowaną w nim zawartość, np. przed włamywaczami. Co jednak dzieje się, gdy zapomnimy kodu do sejfu, zgubimy do niego klucz lub otwarcie skrytki będzie niemożliwe z powodu uszkodzenia? W takiej sytuacji z pomocą przychodzi nam profesjonalny serwis sejfu, dzięki któremu szybko i skutecznie dostaniemy się do wartościowych przedmiotów.

Pierwsza pomoc dla sejfu

Wiercenie przy pomocy młotów pneumatycznych, a nawet wybuch dynamitu – takie sposoby na otwarcie sejfu prezentowane są w scenach kina akcji. By jednak otworzyć sejf, do którego nie posiadamy kodu lub klucza, nie trzeba wykorzystywać spektakularnych środków. Samodzielne próby otwarcia skomplikowanych zamków nie przynoszą oczekiwanych efektów, a nawet mogą doprowadzić do poważnych uszkodzeń. Jeśli więc nie możemy otworzyć skrytki, należy skorzystać z profesjonalnego serwisu sejfu. Niekiedy taka usługa przydaje się także, gdy pojemnik ulega uszkodzeniu, np. po próbie włamania, lub gdy nie możemy go otworzyć, bo otrzymaliśmy zawartość w spadku.

Serwis sejfu – tylko u producenta

Nie każdy problem z otwarciem sejfu oznacza awarię. Zdarza się, że powody takiej sytuacji są prozaiczne. Przykładowo, w przypadku zamków elektronicznych częstą przyczyną kłopotów jest wyczerpana bateria. Chcąc otworzyć sejf wyposażony w tego rodzaju zamek, najpierw należy sprawdzić stan baterii, a w przypadku jej rozładowania dokonać wymiany postępując zgodnie z instrukcją. Gdy problem dotyczy mechanicznych zamków szyfrowych, należy zwrócić uwagę na precyzję wprowadzania kodu i odpowiednią kolejność obrotu pokrętłem zamka. Zamek szyfrowy wymaga zachowania dużej precyzji wprowadzania kodu. Po wyczerpaniu wspomnianych opcji trzeba skontaktować się z serwisem producenta sejfu, który otworzy go awaryjnie i dokona naprawy.

O zmianie kodu w sejfie przeczytasz w innych tekstach naszego bloga, np.: 
Zmiana kodu w sejfie. 5 faktów, o których musisz wiedzieć.

Certyfikowany sejf powinno się zawsze serwisować za pośrednictwem producenta, co zapewni zachowanie gwarancji, a po jej upływie da nam pewność, że sejf będzie nadal spełniał swoje zadanie. Awaryjne otwarcie sejfu u ślusarza lub metodami chałupniczymi może doprowadzić nawet do poważnych usterek, które będą wiązały się z kolejnym wydatkiem w postaci zakupu nowego modelu. Ponadto ze względu na własne bezpieczeństwo nie należy dzielić się wiedzą o posiadanym sejfie z przypadkowymi, naprędce znalezionymi ślusarzami.

Co robić, gdy nie możemy otworzyć sejfu?

Serwis sejfu należy zamówić także wtedy, gdy pojemnik ulegnie uszkodzeniu, np. na skutek próby włamania. Niekiedy powodem uszkodzeń może być pożar czy zalanie pomieszczenia, w którym znajdował się sejf. Serwis zajmuje się wtedy otwarciem pojemnika, ale może go także zutylizować na życzenie klienta, a na czas zakupu nowego możliwe jest wypożyczenie sejfu zastępczego. Należy pamiętać, że uszkodzony sejf, który przetrwał próbę włamania czy pożar, nie nadaje się do dalszej eksploatacji, gdyż jego konstrukcja jest już osłabiona i nie gwarantuje takiego poziomu bezpieczeństwa jak nowe urządzenie.

Przeczytaj także:

Na co musisz zwrócić uwagę?

Zależy nam przede wszystkim na satysfakcji klienta z zakupionego sejfu. Weź pod uwagę nasze wskazówki i wybierz sejf idealnie odpowiadający Twoim wyobrażeniom i oczekiwaniom.

  • Odpowiednia wielkość sejfu
  • Rodzaj sejfu
  • Miejsce ustawienia sejfu
  • Klasa odporności a ubezpieczenie
  • Zamek
Konfigurator sejfów
attention-photo
Chętnie Ci doradzimy!
Skontaktuj się z naszymi specjalistami