Jak wybrać szafę na akumulatory litowe i litowo-jonowe?

Jak wybrać szafę na akumulatory litowe i litowo-jonowe?

źródło: denboma / stock.adobe.com

Bezpieczeństwo w biznesie Bezpieczeństwo i technologia
6 czerwca 2023

Wobec postępującego rozwoju technologicznego w coraz większym stopniu otaczają nas urządzenia zasilane elektrycznie. Wśród popularnych urządzeń z naszego najbliższego otoczenia są smartfony, laptopy, drony, wkrętarki, narzędzia ogrodnicze, przemysłowe, nawet kuchenne. O ile w domowym zaciszu akumulatory nie stanowią większego problemu, o tyle w przemyśle czy biznesie coraz częściej zdarza się, że jesteśmy zmuszeni do przechowywania większej ich liczby, a to z kolei prowadzi do zagrożenia pożarem czy nawet eksplozją. Jak pomóc w składowaniu akumulatorów litowych? Najlepszym rozwiązaniem będą dedykowane szafy na akumulatory, w których składowanie łatwopalnych urządzeń będzie bezpieczne.

Co to są akumulatory litowo-jonowe?

Akumulatory litowe są rodzajem baterii, które wykorzystują lit jako jeden ze składników elektrochemicznych. Mają one wiele zalet, takich jak wysoka gęstość energii, długi czas pracy i niski poziom samorozładowania. Akumulatory litowe są szeroko stosowane w urządzeniach elektronicznych, takich jak telefony komórkowe, laptopy czy aparaty cyfrowe. Dzielą się one na dwa główne typy: akumulatory litowo-jonowe i akumulatory litowo-metalowe. Akumulatory litowo-jonowe są obecnie najpopularniejszym typem akumulatorów litowych, ponieważ mają lepszą wydajność i bezpieczeństwo niż akumulatory litowo-metalowe. Akumulatory litowo-metalowe mają jednak potencjał do osiągnięcia większej pojemności i mniejszej masy niż akumulatory litowo-jonowe.

Czy akumulatory są łatwopalne?

Akumulatory litowe są rodzajem baterii, które wykorzystują lit jako jeden ze składników elektrochemicznych. Są one bardzo popularne w urządzeniach elektronicznych, takich jak telefony komórkowe, laptopy czy samochody elektryczne, ponieważ mają wysoką gęstość energii, długi czas pracy i niski poziom samorozładowania. Jednak akumulatory litowe mają również pewne wady, w tym ryzyko zapłonu lub wybuchu w przypadku uszkodzenia, przegrzania lub nadmiernego ładowania. Dlatego należy stosować się do zaleceń producentów i unikać narażania akumulatorów na wysokie temperatury, wilgoć lub uszkodzenia mechaniczne. Akumulatory litowe są więc łatwopalne, ale można zminimalizować ryzyko poprzez odpowiednią obsługę i przechowywanie.

Przeczytaj również: 

Komu potrzebne są szafy na akumulatory litowo-jonowe?
Jak zbudowane są szafy na akumulatory?

Szafa na akumulatory to specjalna konstrukcja, która chroni baterie przed uszkodzeniem, przegrzaniem lub kradzieżą. Szafa na akumulatory może być wyposażona w system chłodzenia, zabezpieczenia lub monitoringu. Jest ona przydatna dla osób, które używają dużo sprzętu elektronicznego, np. laptopów, telefonów czy dronów. Szafa na akumulatory pozwala na łatwe przechowywanie i ładowanie baterii w jednym miejscu. Szafy na akumulatory potrzebne będą także zakładom pracy pracującym na urządzeniach zasilanych elektrycznie, na przykład wózkach widłowych, podnośnikach itp., i warsztatom samochodowym. Akumulatory litowo-jonowe mają zastosowanie w licznych przypadkach. 

Przeczytaj również:  

Szafa na akumulatory jest specjalnym rodzajem szafy, który służy do przechowywania i ładowania akumulatorów elektrycznych. Szafa na akumulatory składa się z kilku elementów:

• korpus i drzwi szafy, które są wykonane z metalu lub tworzywa sztucznego i zapewniają ochronę przed ogniem i uszkodzeniami mechanicznymi;
• półki o regulowanej wysokości lub szuflady, na których umieszcza się akumulatory. Półki lub szuflady mogą być wyposażone w specjalne uchwyty lub zatrzaski, które zapobiegają wypadaniu akumulatorów podczas przemieszczania szafy;
• ładowarka, podłączona do sieci elektrycznej i dostarczająca prąd do akumulatorów. Może być wbudowana w szafę, do ładowania akumulatorów służy specjalna listwa umieszczona na dole szafy;
• system gaśniczy reagujący automatycznie na podniesienie temperatury wewnątrz szafy;
• otwory wentylacyjne;
• wentylator do odprowadzania ulatniających się gazów i ciepła. Istnieje możliwość podłączenia dodatkowego filtra z podłączeniem do szaf. Dzięki temu szafy nie są połączone z budynkiem i można je swobodnie przestawiać.

dwudrzwiowa szafa na akumulatory litowo-jonowe HTG 091-01 Li z oferty HARTMANN TRESORE
Jaką szafę na akumulatory litowo-jonowe wybrać?

Istnieje spory wybór szaf tego typu. Do wyboru są np. produkty mniejsze, służące do przechowywania kilku mniejszych akumulatorów, może ładowarek. W szafce takiej możesz przechowywać baterie do laptopów, smartfonów, aparatów fotograficznych czy dronów. Jeśli zajmujesz się handlem lub serwisem tego typu urządzeń, to taka szafka będzie dla Ciebie w sam raz. Jeśli jednak Twoje potrzeby są większe, masz akumulatory większe i jest ich więcej, dostępne są szafy dwudrzwiowe, w których wszystko się zmieści. 

Przeczytaj także: 

Jak wygląda zamówienie szafy?

Bywa, że szafy pancerne dostępne są już w ciągu kilku dni roboczych. W zależności od tego, jaki produkt wybierzesz, zamówienie możemy realizować wraz z wniesieniem i ustawieniem w wybranym przez Ciebie miejscu. W naszej ofercie w wersji comfort masz zapewnione wszystko, co sprawia, że zamówiona szafa stoi prawidłowo, bezpiecznie i wszystko działa, jak należy.

Polecane produkty

Na co musisz zwrócić uwagę?

Zależy nam przede wszystkim na satysfakcji klienta z zakupionego sejfu. Weź pod uwagę nasze wskazówki i wybierz sejf idealnie odpowiadający Twoim wyobrażeniom i oczekiwaniom.

  • Odpowiednia wielkość sejfu
  • Rodzaj sejfu
  • Miejsce ustawienia sejfu
  • Klasa odporności a ubezpieczenie
  • Zamek
Konfigurator sejfów
attention-photo
Chętnie Ci doradzimy!
Skontaktuj się z naszymi specjalistami