Pomieszczenie sejfowe w domu

Pomieszczenie sejfowe w domu
Bezpieczeństwo w domu
11 maja 2021

Oddzielony od reszty domu drzwiami skarbcowymi „safe room” może stanowić pomieszczenie sejfowe do przechowywania np. unikatowych dzieł sztuki lub być ostatnią deską ratunku podczas napadu. Warto pamiętać, że w razie włamania jest to miejsce nie do sforsowania, nawet gdy zawiodą inne zabezpieczenia.

Bezpieczny azyl

Obecnie na rynku istnieje szereg dostępnych form zabezpieczenia nieruchomości przed włamaniem. Zwykle zatem im większy majątek, tym bardziej koncentrujemy się na jego ochronie i inwestujemy w nią pieniądze. Nie zawsze jednak wydatki są równe skuteczności. W przypadku wydzielonego pomieszczenia typu „safe room” możemy mieć za to pewność, że potencjalny napastnik nie będzie w stanie się do niego dostać. Kiedy warto pomyśleć o takim rozwiązaniu? Gdy mamy znaczny majątek i jesteśmy w posiadaniu wartościowych, unikatowych przedmiotów, których kradzież narazi nas na ogromne straty finansowe, lub istnieje realne ryzyko napadu, które może zagrozić bliskim. W pierwszym wypadku mówimy o pomieszczeniu sejfowym, za to w drugim o tzw. panic room, w którym można się schronić w razie zagrożenia. Najpierw skupmy się na pierwszym wariancie.

Sprawdź pomieszczenie sejfowe w Hartmann Tresore!

Czym jest safe room?

Może być on przygotowany w dwojaki sposób. Na etapie budowy domu można odlać z żelbetonu zaplanowane na ten cel pomieszczenie i zabezpieczyć wejście do niego drzwiami pancernymi. Inna metoda to wydzielenie pokoju z istniejącego już wnętrza, np. garderoby, schowka czy piwnicy, przy pomocy specjalnych, połączonych ze sobą paneli i wstawienie drzwi skarbcowych. Zaletą drugiego sposobu jest możliwość montażu w dowolnym momencie, późniejszego zdemontowania i przeniesienia w inne miejsce. Tego rodzaju azyl jest praktycznie niemożliwy do sforsowania dla napastników. Ściany wytrzymują atak ciężkim młotem czy nawet ostrzał z broni palnej. Dla kompletnej ochrony można także zainwestować w pancerne drzwi przeciwwybuchowe. Są one wykonane ze stali i betonu zbrojeniowego i nie poddają się nawet detonacji ładunku o wadze ok. 775 kg trotylu.

Sprawdź drzwi skarbcowe w Hartmann Tresore!

Twierdza nie do zdobycia

Tego rodzaju drzwi są wyposażone w zamek elektroniczny z kodem PIN i dwa awaryjne zamki mechaniczne. Co istotne, można otwierać je zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz. Zamykają się automatycznie po 10 sekundach od otwarcia. Oprócz zaawansowanego systemu zamknięcia pomieszczenie sejfowe warto podłączyć do sieci alarmowej budynku i wyposażyć w funkcję „cichego alarmu”, który powiadamia odpowiednie służby o napadzie w razie otwarcia drzwi pancernych. Nie tylko zwiększa to bezpieczeństwo, ale także umożliwia przechowywanie rzeczy o wyższej wartości niż ta możliwa do zdeponowania według obowiązujących przepisów.

Dowiedz się, jak zabezpieczyć dom przed kradzieżą i włamaniem.

Domowy schron?

Jeśli dodatkowo chcemy, by pomieszczenie pełniło funkcję tzw. panic room, musimy dobrze przemyśleć jego wyposażenie. Ma to być bowiem miejsce, w którym bezpiecznie przeczekamy do przyjazdu odpowiednich służb w razie ataku napastników. Kluczowa będzie zatem lokalizacja takiego pokoju – im bliżej sypialni, tym lepiej. Powinniśmy zadbać także o dopływ powietrza, czyli wentylację z filtrami, oraz umieszczenie w nim gaśnicy. Warto jednak pamiętać, że wraz z wdrożeniem tego rodzaju inwestycji należy zmienić nawyki wszystkich domowników i dbać o dyskrecję. Żadne zabezpieczenia nie będą bowiem skuteczne, jeśli na noc zostaną otwarte okna, a alarm nie będzie uzbrojony.

Przygotowanie bezpiecznego pomieszczenia sejfowego z pewnością wymaga nakładów finansowych i dobrego zaplanowania, jednak może zapewnić spokój na lata.

Przeczytaj:

Polecane produkty

Na co musisz zwrócić uwagę?

Zależy nam przede wszystkim na satysfakcji klienta z zakupionego sejfu. Weź pod uwagę nasze wskazówki i wybierz sejf idealnie odpowiadający Twoim wyobrażeniom i oczekiwaniom.

  • Odpowiednia wielkość sejfu
  • Rodzaj sejfu
  • Miejsce ustawienia sejfu
  • Klasa odporności a ubezpieczenie
  • Zamek
Konfigurator sejfów
attention-photo
Chętnie Ci doradzimy!
Skontaktuj się z naszymi specjalistami