Używane sejfy na broń

Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie używanego sejfu na broń?

Używane sejfy na broń znajdują bardzo duże uznanie u wielu posiadaczy broni, którzy chcą zaoszczędzić na inwestycji w sejf. W przypadku zakupu używanych sejfów na broń nie powinno się jednak pomijać pewnych aspektów, tak aby początkowa radość z nabycia sejfu na broń w korzystnej cenie nie skończyła się wielkim rozczarowaniem i wielkimi kłopotami. Poniżej kilka wskazówek przydatnych w przypadku nabywania używanego sejfu na broń.

Używany sejf na broń –
oszczędność czy ryzyko?

Przy zakupie używanych sejfów należy sprawdzić w jakim są one stanie. Aby uniknąć niemiłych niespodzianek, zainteresowani powinni poprosić poprzedniego właściciela o pisemne potwierdzenie klasy bezpieczeństwa danego sejfu.

Mimo wszystko kupujący używany sejf na broń musi liczyć się z pewnym ryzykiem. Używane sejfy na broń są z reguły tańsze, ale w wyniku zużycia materiału także bardziej podatne na awarie. Poza tym poprzedni właściciel mógł dokonać jakichś zmian konstrukcyjnych lub wymienić zamek na niewłaściwy, czego nie da się stwierdzić na pierwszy rzut oka. Obie te rzeczy mogą w najgorszym wypadku prowadzić do tego, że wykazana klasa bezpieczeństwa w praktyce nie odpowiada już swej pierwotnej jakości.

Ma to fatalne skutki zwłaszcza w przypadku sejfów na broń, gdyż istnieje bezwzględna konieczność przestrzegania ustalonych ustawowo standardów przechowywania broni. Wyłączną odpowiedzialność za taki stan rzeczy ponosi właściciel broni. W orzecznictwie przyjmuje się, że na posiadaczu broni ciąży obowiązek zabezpieczenia broni i żaden przepis ani żadna sytuacja nie zwalnia go z tego obowiązku (wyrok NSA z dnia 13. września 2007 r., sygn. akt II OSK 1196/06). Ponadto w świetle orzecznictwa, przepis art. 32 ust. 1 ustawy o broni i amunicji każde nawet jednorazowe odstępstwo od powinności przechowywania i noszenia broni i amunicji w sposób umożliwiający dostęp do nich osób nieuprawnionych stwarza podstawę do wydania decyzji o cofnięciu pozwolenia na posiadanie broni, zgodnie z art. 18 ust. 5 pkt. 4 ustawy o broni i amunicji (wyrok NSA z dnia 18. września 2007 r., sygn. akt II OSK 1200/06). W każdym przypadku sejf na broń - czy to używany, czy też nowy - musi spełniać wymogi prawne.

Nasz aktualny
katalog sejfów na broń

Postaw na bezpieczeństwo! W naszym katalogu znajdziesz duży wybór odpowiadających przepisom szaf na broń i sejfów na broń dla myśliwych, strzelców sportowych, kolekcjonerów broni i zawodowych posiadaczy broni.