Który sposób zamykania sejfu jest najlepszy?

Bezpieczeństwo od 150 lat. Ponad 200.000 klientów na całym świecie.

Który sposób zamykania sejfu jest najlepszy?

Przed zakupem sejfu zawsze stawiamy sobie te same pytania, pomagające nam wybrać egzemplarz, który spełni wszystkie stawiane wymagania. Najważniejsze jest oczywiście jego przeznaczenie, następnie wielkość, kształt i producent, na końcu zaś możemy zwrócić uwagę na detale.

Wybór odpowiedniego typu zamknięcia

Największe wątpliwości nachodzą nas jednak przy doborze zamka. Zaczynamy zastanawiać się, który sposób gwarantuje większe bezpieczeństwo – zamek tradycyjny czy elektroniczny? I co w wypadku, gdy zgubimy klucz? Albo któregoś dnia najzwyczajniej zapomnimy kodu? Wydawać by się mogło, że wybór ten to kwestia wyłącznie gustu, ale czy na pewno?

Sejfy z tradycyjnym zamkiem na klucz

Już na wstępie warto podkreślić zasadniczą różnicę, a zarazem atut przemawiający za typem sejfu z zamkiem tradycyjnym – przy niższym budżecie sejfy te są po prostu solidniej wykonane, a zatem mniej zawodne. Dostępne na rynku najtańsze modele z zamkiem elektronicznym niosą za sobą ryzyko awarii i dodatkowych kosztów (co oczywiście nie zdarza się często, ale o czym trzeba pamiętać). Nie oznacza to jednak, że tradycyjne zamki na klucz nie mają wad – największą z nich jest sam klucz. Możliwość zgubienia go to na pewno najdotkliwszy minus, ale nie jedyny. W trakcie otwierania bądź zamykania sejfu klucz może się zgiąć albo, co gorsza, złamać w zamku. A to, rzecz jasna, pociąga za sobą konieczność wiercenia lub jego wymiany. Ta czeka nas też we wspomnianym wyżej przypadku zgubienia klucza. Nawet jeżeli posiadamy jego kopię (a drugi zestaw to standard przy kupnie tego typu sejfu), to klucze te są na tyle charakterystyczne, a ich przeznaczenie łatwe do odgadnięcia, że każda taka zguba i tak z powodów bezpieczeństwa kończy się niezbędną wymianą zamka.

Krok ku nowoczesności - zamki elektroniczne

W obecnych czasach nie może dziwić rosnąca popularność zamków elektronicznych. Niezwykle proste w obsłudze, niewymagające klucza, z możliwością błyskawicznej zmiany kodu w razie potrzeby, doskonale sprawdzają się zwłaszcza w miejscach, w których dostęp do nich powierzony jest grupie osób. Ich największą i zasadniczo jedyną wadą jest wysoki koszt – zarówno samego sejfu, jak i ewentualnej naprawy. W przypadku zapomnienia kodu otworzenie sejfu jest możliwe praktycznie tylko dzięki wierceniom, a naprawa po takim zabiegu, jak łatwo się domyślić, nie jest tania.

Który sposób zamykania sejfu jest więc najlepszy?

Wybór pomiędzy zamkiem tradycyjnym a elektronicznym jest zatem uwarunkowany trzema decydującymi czynnikami – przeznaczeniem sejfu, dostępnym budżetem oraz naszą naturą. W przypadku, gdy dostęp do niego ma mieć grupa osób (np. w restauracji, hotelu czy na siłowni), zdecydowanie rozsądniej będzie postawić na zamek elektroniczny. Warto dodać, że w tym wypadku bardzo pomocnym rozwiązaniem jest tak zwany sejf wrzutowy, który umożliwia łatwą depozycję pieniędzy czy dokumentów, które podjęte mogą zostać jedynie przez wybrane osoby. Konsumenci z ograniczonym budżetem powinny skupić się na wyraźnie tańszych sejfach zamykanych na klucz. Na samym końcu zaś musimy sami się zastanowić co nam przychodzi łatwiej – gubienie przedmiotów czy zapominanie numerów – i być może od odpowiedzi na to pytanie powinniśmy uzależnić wybór nowego sejfu.

Szeroki wybór sejfów znajdziesz na: www.hartmann-tresore.pl.