Sejfy w placówkach medycznych i domach opieki

Sejfy w placówkach medycznych i domach opieki
Bezpieczeństwo i prawo Bezpieczeństwo w biznesie
11 maja 2021

Apteki, oddziały szpitalne, przychodnie i domy opieki – to tylko kilka przykładowych instytucji, w których niezbędny jest dobry sejf. Przechowuje się w nich bowiem medykamenty, środki odurzające, wrażliwe dane osobowe czy przedmioty wartościowe, do których dostęp powinny mieć wyłącznie osoby uprawnione. Wybór sejfów dla placówek medycznych stale się powiększa, więc podpowiadamy, czym kierować się przy wyborze solidnego i bezpiecznego modelu.

Sejfy w placówkach medycznych – jakie wybrać?

W wielu przedsiębiorstwach i instytucjach to ryzyko kradzieży gotówki, wycieku danych osobowych czy know-how skłania do zainwestowania w solidny sejf. W przypadku placówek medycznych mamy do czynienia ze znacznie większym ryzykiem, które wiąże się z charakterem ich działalności. Istotne jest zarówno właściwe przechowywanie gotówki, leków i środków odurzających, jak i wyposażenie pokoi pacjentów, zabezpieczenie ich danych czy dostępu do kluczy. Sprawdźmy zatem, na jaki sejf szczególnie warto zwrócić uwagę.

Sejfy na środki odurzające

W placówkach zdrowotnych i instytucjach opiekuńczych powinien znajdować się sejf na środki odurzające. By tego rodzaju sejf spełniał swoje zadanie i chronił leki, a w szczególności substancje psychotropowe i środki znieczulające, musi być certyfikowany według normy PN-EN 1143-1. Tego rodzaju medykamenty muszą być bowiem przechowywane zgodnie z przepisami, które określa Rozporządzenie Ministra Zdrowia. Wybierając sejf na środki odurzające do placówki medycznej należy zwrócić uwagę zarówno na spełnienie wymogów prawnych, jak i dobranie właściwego rozmiaru skrytki i jej wyposażenia. Dla wygody personelu polecane są wygodne półki i szuflady na lekarstwa. Możliwe są także różne rodzaje montażu w zależności od rodzaju i wagi sejfu. Wybierać można m.in. spośród modeli zabudowanych w meblach, montowanych na stałe do podłoża lub ściany, a także ciężkich szaf, których nie można wynieść.

Sejfy na potrzeby pacjentów

W klinikach czy domach opieki, w których pacjenci przechowują w pokojach swoje wartościowe przedmioty, warto zainstalować sejfy antywłamaniowe. Gdy pacjent może bezpiecznie przechować biżuterię osobistą, portfel czy telefon komórkowy, zmniejsza się jego stres związany z leczeniem i pobytem w placówce medycznej. Wystarczy wyposażyć pokój w wygodny i niewielki sejf hotelowy, by skutecznie ograniczyć ryzyko kradzieży i zwiększyć poczucie komfortu pensjonariusza, a tym samym podnieść atrakcyjność placówki.

Sejf do biura i dla administracji

Sejf w placówce medycznej przydaje się także do ochrony wrażliwych danych osobowych. Każdy zakład opieki zdrowotnej podlega bowiem obowiązkowi prowadzenia dokumentacji medycznej, która wymaga specjalnej ochrony. Wiąże się to z zachowaniem tajemnicy o przebiegu leczenia, podawanych lekach itd. Do bezpiecznego przechowywania papierowych akt pacjentów warto wykorzystać antywłamaniowe sejfy odporne na działanie ognia. Wiele modeli umożliwia jednoczesne przechowywanie w nich przedmiotów wartościowych oraz ważnych dokumentów. W przypadku, gdy w placówce przechowuje się dane na nośnikach elektronicznych, konieczne jest wyposażenie jej w specjalny sejf na nośniki danych, który nie tylko uniemożliwi nieupoważnionym osobom otwarcie pojemnika, ale także ochroni jego zawartość przed działaniem ognia lub wody.

Gotówka na recepcji

Pomimo popularności bezgotówkowych form płatności, wielu klientów ciągle preferuje płatności gotówkowe, które trzeba odpowiednio zabezpieczyć. Ponadto pracownicy recepcji nierzadko pracują na zmiany, następuje rotacja kadr i konieczne jest odpowiednie zarządzanie zarówno pracownikami, jak i przepływem gotówki. Umożliwiają to odpowiednie sejfy depozytowe przyjmujące depozyty od wielu użytkowników identyfikowanych co do tożsamości, a umożliwiające osobie zarządzającej audyt wykonanych przez pracowników operacji i płynne zarządzanie dostępem do sejfu.

Sprawdź:  sejfy Hartmann Tresore dedykowane placówkom medycznym

Polecane produkty

Na co musisz zwrócić uwagę?

Zależy nam przede wszystkim na satysfakcji klienta z zakupionego sejfu. Weź pod uwagę nasze wskazówki i wybierz sejf idealnie odpowiadający Twoim wyobrażeniom i oczekiwaniom.

  • Odpowiednia wielkość sejfu
  • Rodzaj sejfu
  • Miejsce ustawienia sejfu
  • Klasa odporności a ubezpieczenie
  • Zamek
Konfigurator sejfów
attention-photo
Chętnie Ci doradzimy!
Skontaktuj się z naszymi specjalistami