Posiadanie broni wiąże się z obowiązkiem i koniecznością (zgodnie z literą prawa) jej prawidłowego przechowywania i zabezpieczania – aby nie dostała się w niepowołane ręce i by chronić ją przed potencjalną kradzieżą. Najpopularniejszymi produktami, w których przechowuje się broń i amunicję, są sejfy na broń i szafy na broń długą i krótką klasy S1. Ma to swoje uzasadnienie – są to przede wszystkim produkty budżetowe, a równocześnie spełniające wymogi zapisane w rozporządzeniu w sprawie przechowywania, noszenia oraz ewidencjonowania broni i amunicji. Produktem wyjątkowym i coraz popularniejszym wśród posiadaczy broni myśliwskiej, sportowej i kolekcjonerów jest szafa ze szkłem pancernym. Pozwala ona nie tylko bezpiecznie przechowywać broń i amunicję, ale również pięknie ją eksponować, np. w gabinecie, salonie lub innym specjalnym pomieszczeniu. Bo sejfy wcale nie muszą być szare i pospolite!
Witryny do przechowywania broni – co na ten temat mówi prawo?
Kiedy kilkanaście lat temu Klienci kupowali witryny ze szkłem pancernym Hartmann Tresore, już wtedy miały one poświadczoną certyfikatem odpowiednią klasę – od S2 wzwyż (mimo, że taki wymóg w Polsce nie obowiązywał). I jakże ucieszyli się ci Klienci, kiedy dowiedzieli się, że ich szafy są nadal adekwatne po wejściu w życie nowych przepisów dotyczących zabezpieczenia broni. Chodzi dokładnie o Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 26. sierpnia 2014 r. w sprawie przechowywania, noszenia oraz ewidencjonowania broni i amunicji, które nakazywało (i w dalszym ciągu obowiązuje), aby broń i amunicję przechowywać w "urządzeniach spełniających wymagania co najmniej klasy S1 według normy PN-EN 14450".
Przezorność to jedna z tych cech, które są szczególnie ważne, jeśli kupujemy produkt, który ma nam służyć przez wiele, wiele lat, a najlepiej przez całe życie. Najniższa cena zakupu to nie zawsze wyznacznik sukcesu i satysfakcji (z "oszczędzonych" pieniędzy). W przypadku sejfów i witryn na broń kluczowe jest, aby szafa była bezpieczna i jak najdłużej odporna na włamanie.
Sprawdź:
Witryny na broń a szafy na broń – co je odróżnia?
Zarówno w szafach, jak i w witrynach przechowywanie broni jest bezpieczne. To, co wyróżnia witryny na tle innych produktów do zabezpieczenia broni, to między innymi:
Szkło pancerne
Zastosowanie szkła pancernego, skonstruowanego z warstw szkła i specjalnych polimerów, umożliwia wyeksponowanie kolekcji broni, jednocześnie zapewniając niezbędne bezpieczeństwo.
Sejfy na broń ze szkłem pancernym HARTMANN TRESORE charakteryzuje przede wszystkim duża powierzchnia płyt szkła pancernego w drzwiach. Mamy również modele, w których przeszklenia wykonane są ponadto w ścianach bocznych.
Design, wykończenie
Oprócz aspektów związanych z bezpieczeństwem ich atutem jest to, że witryny pancerne na broń można dopasować do wnętrza salonu lub gabinetu dzięki:
• możliwości zamówienia witryny malowanej proszkowo na dowolny kolor z palety RAL,
• opcji lakierowania na wysoki połysk (lub lakierem matowym) na dowolny kolor z palety RAL,
• możliwości wykonania witryny w optyce drewna – jest to specjalnie wtłaczana pod ciśnieniem sublimacja w kolorach: wiśnia, orzech, czeczot, klon, dąb,
• alternatywie wykonana witryny w okładzinie z litego drewna w wybranym kolorze.
Oświetlenie wnętrza LED
Kolejną ciekawą kwestią jest zastosowanie w witrynie listwy LED, która doświetla wnętrze sejfu i tym samym broń jest nie tylko bezpiecznie przechowywana, ale również efektownie pokazana.
Styl
Oferta Hartmann Tresore obejmuje zarówno witryny wykonane w stylu klasycznym, jak i "barokowym".
Personalizacja
Możesz wybrać kolor sukna, którym wyłożone będzie wnętrze witryny, i kolor uchwytów na broń. Jeśli chodzi o pistolety – mogą być przechowywane w specjalnie wydzielonej na dole przestrzeni bądź w skarbczyku wewnętrznym, zamontowanym pod uchwytami na broń, w części nieprzeszklonej (to również idealne miejsce do przechowywania amunicji).
Zamek
Dedykowane do witryn zamki mają wysoki poziom bezpieczeństwa, możesz wybrać spośród takich rodzajów:
• zamek kluczowy,
• zamek elektroniczny (zwykły bądź z funkcją rewizji, czyli możliwością otwarcia awaryjnego kluczem),
• zamek biometryczny z czytnikiem odcisków palców.
Witryny ze szkłem pancernym – co w nich zdeponować oprócz broni?
Witryny ze szkłem pancernym to produkty przeznaczone nie tylko dla klientów posiadających broń. Cieszą się coraz większą popularnością wśród kolekcjonerów różnych cennych przedmiotów, którym zależy na dobrym poziomie zabezpieczenia zbiorów, ale także chcą je widzieć i eksponować. Są wszechstronne, mają zatem nowoczesne zastosowanie. Znajdują swoje miejsce nie tylko w domach kolekcjonerów, ale także w przestrzeniach komercyjnych, muzeach i prywatnych kolekcjach sztuki.
Przeczytaj: Witryny ze szkłem pancernym – dla kogo?
Podsumowanie
Witryny ze szkłem pancernym, choć początkowo projektowane z myślą o przechowywaniu broni, stały się wszechstronnym rozwiązaniem dla kolekcjonerów, pasjonatów sztuki i antyków, a także instytucji kultury. Nie tylko doskonale chronią i zabezpieczają depozyt przed dostępem osób niepowołanych i kradzieżą, ale także prezentują zawartość w sposób wyjątkowy. Każda szafa pancerna z przeszkleniami to zarówno miejsce, w którym przechowuje się wartościowe przedmioty, ale stanowią one też istotny element aranżacji przestrzeni, tworząc harmonię między funkcjonalnością a estetyką. Ostatecznie, witryny ze szkłem pancernym to więcej niż tylko meble do przechowywania – to innowacyjne rozwiązanie, które łączy w sobie bezpieczeństwo, design i nowoczesne technologie.
Zajrzyj też do tekstu: Witryny ze szkłem pancernym cz. 2. Elegancki sejf dla myśliwych