Czy warto inwestować w złoto? Sprawdź, jak zabezpieczyć swoje kosztowności

Czy warto inwestować w złoto? Sprawdź, jak zabezpieczyć swoje kosztowności
Bezpieczeństwo w biznesie
12 maja 2021

Złoto od wielu lat przyciąga inwestorów, którzy dostrzegają w nim optymalną lokatę kapitału, również w niepewnych czasach. Jednak sztabki, biżuterię, monety kolekcjonerskie czy zegarki wykonane z tego cennego kruszcu, należy odpowiednio zabezpieczyć. Z pomocą przychodzą producenci sejfów, oferujący rozwiązania dostosowane do potrzeb nawet najbardziej wymagających klientów. Również tych, którzy zamierzają eksponować złoto.

Dlaczego warto inwestować w złoto?

Złoto od wieków rozpalało wyobraźnię ludzi, było przyczyną konfliktów zbrojnych, wypraw łupieżczych, czy jednym z podstawowych czynników rozpoczęcia kolonizacji Nowego Świata. Złoto jest bezpieczną lokatą kapitału, ponieważ bez względu na okoliczności takie jak kryzysy gospodarcze czy wzrost inflacji, kruszec ten zachowuje swoją realną wartość. Złota nie można dodrukować, jak banknotów. Nie można skokowo zwiększyć wydobycia złota lub łatwo wpływać na jego kurs. Złoto ma realną i mierzalną wartość i z tego powodu banki centralne od lat traktują ten kruszec jako jeden z podstawowych składników rezerw walutowych. Zwłaszcza, że złoto nie ulega korozji ani procesom niszczenia.

Złoto jest także metalem używanym w gospodarce, przede wszystkim w jubilerstwie i w przemyśle elektronicznym.

Złoty wybór

Dziś głównym odbiorcą złota jest branża jubilerska i to ona generuje niemal 50% światowego popytu na ten kruszec. Jednak inwestycja w biżuterię to rzadko stosowana możliwość ulokowania wolnych środków pieniężnych przez prywatnych inwestorów. Alternatywą jest postawienie na instrumenty finansowe, których notowania zależą od ceny złota. W tej grupie są m.in. fundusze inwestycyjne ETF nabywające złoto w postaci fizycznej. Wówczas kupujący nie musi martwić się przechowywaniem tego metalu szlachetnego, bo w praktyce nie ma z nim żadnej styczności. W takich przypadkach mówi się o tzw. złocie papierowym. To jednak nadal jest inwestycja wirtualna, podatna na zawirowania rynkowe.

Jeśli chcesz mieć taki sejf, skontaktuj się z nami!
sejf Hartmann Tresore do przechowywania rzeczy wartościowych

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku zakupu złota w jego fizycznej postaci. I to nie tylko sztabek, ale też biżuterii, monet kolekcjonerskich czy zegarków. Tu z pomocą przychodzą producenci sejfów, którzy oferują zabezpieczenie kosztowności przed zniszczeniem, kradzieżą lub niepożądanym działaniem osób trzecich.

Jednocześnie stosowane w sejfach rozwiązania dostosowane są do potrzeb różnych klientów. Przykładowo – na zainteresowanych czekają sejfy wyposażone w oświetlenie wnętrza, ze złoconymi czy platynowanymi okuciami. Zawiedzeni nie będą również właściciele biżuterii, którzy mogą nabyć sejfy z szufladami wyposażonymi w uchwyty na pierścionki, wyłożonymi skórą.

Przeczytaj również: Czym powinien charakteryzować się sejf na biżuterię?

Czas na ekspozycję

W Polsce nie brakuje wielbicieli złotych zegarków. Na rynku dostępne są ekskluzywne czasomierze z żółtego, białego oraz różowego złota. Dla wielu osób ten rodzaj biżuterii stanowi pewną inwestycję, właśnie ze względu na wartość wspomnianego kruszcu. Dla innych kluczowa jest przede wszystkim kwestia prestiżu, niekiedy połączona z pasją kolekcjonerską.

Coraz częściej zegarki, nie tylko ze złota, przechowywane są w sejfach, ponieważ stanowią świetne zabezpieczenie przed kradzieżą, a ponadto gwarantują optymalne funkcjonowanie automatycznych zegarków. Sejfy wyposażone są bowiem w rotomaty, które utrzymują mechanizm zegarków w ciągłej pracy. Takich urządzeń jest przeważnie kilka i mogą być rozmieszczone np. w dwóch lub trzech rzędach.

Podsumowanie

Korzystanie z sejfu nie jest równoznaczne z ukrywaniem kosztowności. Na rynku dostępne są modele, które kojarzą się z witrynami oraz umożliwiają prezentację kolekcji zegarków lub biżuterii. W przypadku takich sejfów ekskluzywnych, konieczne jest wyposażenie drzwi w szkło pancerne. Inwestowanie w fizyczne złoto to jedna z możliwości zabezpieczenia i pomnażania kapitału. Jednak podjęcie takiej decyzji powinna poprzedzić analiza. Warto także zastanowić się nad ewentualnym miejscem przechowywania kosztowności, co przy ofercie rynkowej nie stanowi problemu.

Może cię zainteresować: 7 pomysłów, gdzie schować pieniądze w domu, aby czuć się bezpiecznie

Nie wiesz, jaki sejf wybrać? Odwiedź stronę Hartmann Tresore i porozmawiaj z naszym konsultantem.

Przeczytaj także:

Na co musisz zwrócić uwagę?

Zależy nam przede wszystkim na satysfakcji klienta z zakupionego sejfu. Weź pod uwagę nasze wskazówki i wybierz sejf idealnie odpowiadający Twoim wyobrażeniom i oczekiwaniom.

  • Odpowiednia wielkość sejfu
  • Rodzaj sejfu
  • Miejsce ustawienia sejfu
  • Klasa odporności a ubezpieczenie
  • Zamek
Konfigurator sejfów
attention-photo
Chętnie Ci doradzimy!
Skontaktuj się z naszymi specjalistami