Sejfy w lombardzie i kantorze – jakie modele wybrać?

Sejfy w lombardzie i kantorze – jakie modele wybrać?

źródło: PKpix / stock.adobe.com

Bezpieczeństwo w biznesie
1 marca 2024

Istnieją branże, w których mimo postępującego rozwoju technologii cyfrowych obieg pieniędzy w gotówce ma się znakomicie i jest nie do zastąpienia. Włamanie do lombardu czy kantoru zdarza się od czasu do czasu i za każdym razem, jeśli się powiedzie, łup włamywaczy jest spektakularny.

Dziś przyjrzymy się sejfom, które znajdują zastosowanie w dwóch typach działalności gospodarczej, niepowiązanych bezpośrednio ze sobą, ale mających wspólny mianownik – bezpieczeństwo przedmiotów i pieniędzy o naprawdę dużych wartościach.

Lombard

Lombard to firma, która udziela pożyczek pod zastaw ruchomości. Przedmioty przekazywane lombardom nazywa się zastawami. Lombard oceni wartość zastawu i udzieli pożyczki w wysokości procentowej jego wartości. Pożyczka jest zazwyczaj spłacana w ratach , ale może być również spłacona jednorazowo. Jeśli pożyczka nie zostanie spłacona, lombard może przejąć zastaw.

Lombardy istnieją od wieków i były tradycyjnie wykorzystywane przez osoby ubogie do pożyczania pieniędzy. W ostatnich latach lombardy stały się popularniejsze wśród osób ze wszystkich środowisk, ponieważ oferują szybki i łatwy sposób pożyczenia pieniędzy.

Siłą rzeczy zatem lombard jest miejscem, w którym każdego dnia zdarza się przechowywać cenne przedmioty, których wartość może sięgać kilkuset tysięcy, a może i kilku milionów złotych. Pieniądze wymagają zabezpieczenia, ponieważ lombardy to miejsca narażone na włamanie bardziej niż sklepy w galeriach handlowych czy nawet domy.

Kantor wymiany walut

Kantor to instytucja, która umożliwia wymianę walut na inne. Choć to podstawowa definicja, to bardzo prawdopodobne, że nie jest ona wystarczająca i nie rozwiewa wszystkich wątpliwości. Kantory pełnią ważną rolę w procesie przekształcania jednej waluty na drugą.

To miejsca, w których można wymieniać walutę. Osoba odwiedzająca kantor dostarcza gotówkę, a kasjer dokonuje wymiany np. na zagraniczną walutę. Wymiana może dotyczyć różnych walut, na przykład euro na dolary lub złotówek na funty. Przy większych sumach możliwa jest negocjacja kursu. Wymiana w kantorze to operacja bezproblemowa i bezpieczna

Mimo postępującego wzrostu popularności kantorów internetowych, w których wymiana odbywa się cyfrowo, z kantorami fizycznymi sprawa ma się jeszcze gorzej, niż w przypadku lombardu, ponieważ są to miejsca, w których pieniądze w gotówce przechowuje się bez przerwy i w naprawdę dużych ilościach. Gotówkę trzymać należy bezwzględnie w sejfie posiadającym odpowiedni poziom odporności na włamanie.


Ile gotówki przechowywać w sejfie?

Ponieważ podstawą funkcjonowania zarówno lombardu, jak i kantoru, jest obecność na miejscu gotówki i kosztowności to pierwszym pytaniem, na które musisz sobie odpowiedzieć, jest: Jaką klasę bezpieczeństwa sejfu wybrać?

Podstawa prawna

O dziwo, z pewną pomocą przychodzi nam tu państwo regulując limity wartości pieniężnych, jakie można przechowywać w sejfach. Istnieje Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7.09.2010 r., w którym w postaci tabeli rozpisano te limity stosując tzw. jednostkę obliczeniową. Co to takiego? Jednostka obliczeniowa to 120-krotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za ubiegły kwartał, ogłaszanego przez GUS. Jest to wartość ruchoma, np.: w przypadku sejfu w klasie V według normy PN-EN 1143-1 w marcu 2019 r. można było w nim bezpiecznie i legalnie przechowywać wartości pieniężne wynoszące 4.957.440 zł.

Ubezpieczenie

Powyższe regulacje nie mają bezpośredniego przełożenia na ubezpieczenie zawartości sejfu. Jeśli wartość tego, co zamierzasz trzymać w środku, będzie przedstawiać wyjątkowo dużą kwotę, to dobrym pomysłem będzie kontakt z ubezpieczycielem i ocena ryzyka. Ponieważ ubezpieczenie zawartości sejfu od włamania to w Polsce bardzo indywidualna sprawa, agent będzie brał pod uwagę masę czynników, nie tylko takie, jak klasa sejfu.

Jaki sejf na pieniądze kupić?

Skupiając się na branżach omówionych na początku zakładamy, że interesować będzie Cię sejf na pieniądze lub przedmioty o bardzo dużej wartości. W takim razie jasne jest, że chcesz kupić sejf najwyższej jakości, w którym schować możesz wszystko, co trzeba, by spać spokojnie.

Jaka klasa sejfu będzie odpowiednia?

Sejf na pieniądze, czy też inne typy urządzeń przeznaczone do przechowywania cennych przedmiotów, definiowane są według klas antywłamaniowych. Poziomy zabezpieczeń, tj. klasy od I do V, potwierdza się certyfikatami opartymi o normę europejską EN 1143-1, a wydanymi przez instytucje, które poprzez testy oceniają możliwości technologiczne urządzeń, takie jak VdS (niem. Verband der Sachversicherer – zrzeszenie ubezpieczycieli majątkowych), ECB-S (European Certification Body) czy Instytut Mechaniki Precyzyjnej.

Im wyższa klasa sejfu, tym poziom zabezpieczenia jest większy, dlatego warto zainwestować w jak najlepsze sejfy, by mieć maksimum pewności.

O ile do wykorzystania w domach i biurach wystarczają z reguły modele w klasie I, czasem II, o tyle w lombardzie czy kantorze polecamy szeroki wybór modeli poważniejszego typu – w klasach III-V.

Szczegóły o klasach bezpieczeństwa sejfów znajdziesz tutaj.

Jakiego gabarytu sejfy na pieniądze wybrać?

Wybierając sejf na pieniądze warto pamiętać o jednej rzeczy – nawet urządzenie najwyższej klasy bezpieczeństwa nie jest odporne na włamanie w 100%. Do każdego sejfu można się dostać, o ile ma się odpowiednio dużo czasu. Dlatego kluczowe jest, by sejfu nie udało się wynieść.

Rozwiązaniem tego dylematu jest masa sejfu i prawidłowy montaż. O ile małe sejfy, sejfy meblowe, sejfy ścienne czy inne lekkie wariacje na temat jednościennych szaf pancernych to typowo sejfy domowe, o tyle w naszym dzisiejszym przypadku konieczne jest zastosowanie urządzeń cięższego rodzaju, o czym wspomniałem przed chwilą.

Druga sprawa to zapotrzebowanie na przestrzeń. Myśląc w perspektywie wieloletniej inwestycji w sejfie będziesz trzymać mnóstwo rzeczy, więc ostateczny rozmiar sejfu uzależniony będzie przede wszystkim od tego, ile tych wszystkich przedmiotów będziesz przechowywać. Pamiętaj, że sejf na pieniądze to nie jest skrytka czy inny mini sejf do domu, lecz narzędzie pracy, które kupisz w celu zabezpieczenia przed kradzieżą pieniędzy i kosztowności.

Jaki zamek wybrać do sejfu na pieniądze?

Rodzaj zamka nie wpływa bezpośrednio na poziom zabezpieczenia sejfu, ma natomiast fundamentalne znaczenie dla komfortu użytkowania.

Jak korzysta się z zamka kluczowego?

Zamki kluczowe stanowią standardowe wyposażenie większości sejfów. Ich używanie jest intuicyjne dla każdego, a koszt samego zamka przeważnie wlicza się w cenę sejfu, jako jego integralnego składnika. Wbrew pozorom jednak na cenie kończą się zalety tego rozwiązania; zamki takie potrafią sprawić więcej kłopotów, niż nam się wydaje. Zamek ma dziurkę, która stanowi punkt krytyczny. Niejednokrotnie wzywano nasz serwis do zamka, w którego dziurkę niesforne brzdące wcisnęły gumę do żucia. Klucz do wysokoklasowych sejfów jest też przedmiotem dość nieporęcznym – sięgająca kilkunastu centymetrów długość sprawia, że bliżej mu do broni białej, niż kluczy, którymi zamykamy drzwi. A co w przypadku zgubienia lub kradzieży klucza? Do każdego sejfu standardowo dostarczane są dwa egzemplarze. Nie ma cyfrowych wzorców kluczy, zatem w przypadku utraty jednego z nich ten drugi musi zostać odesłany do serwisu. Proces jest kosztowny i długotrwały. Za zamkiem kluczowym przemawia tylko jedno – najniższa cena.

Jak działa zamek szyfrowy mechaniczny?

Zamki szyfrowe mają kilka cech, dzięki którym znajdują wiernych zwolenników, przede wszystkim wśród klientów stroniących od elektroniki. Otwieranie odbywa się tu poprzez wprawiane w ruch pokrętłem tarcze, zamek zatem nie potrzebuje ani zasilania ani konserwacji. W gruncie rzeczy prosty mechanizm trudno oszukać, a żeby taki zamek zepsuć trzeba się naprawdę mocno postarać. Otwieranie sejfu zabezpieczonego w ten sposób ma swój smaczek, jest satysfakcjonujące, ale wymaga cierpliwości i precyzji. Stąd wybór uwarunkować należy od tego, w jaki sposób przewidujesz z sejfu korzystać. Jeśli założeniem jest zaglądać do sejfu na spokojnie, bez pośpiechu i nie za często, to zamek jak najbardziej dla Ciebie. Jeśli jednak sejf towarzyszy Ci w pracy, otwierasz go kilka, kilkanaście razy dziennie, w pośpiechu, to zdecydowanie wybierz zamek elektroniczny.

Jakie są zalety zamka elektronicznego?

Tym zamkiem, który wybiera zdecydowana większość klientów, z uwagi na szybkość i łatwość obsługi, jest zamek elektroniczny. Istnieje wiele modeli tego typu zamków dostarczanych przez renomowanych wytwórców. Najbardziej interesujące cechy to liczba programowalnych użytkowników, opcje odczytu operacji, sposób wymiany baterii czy tryb czterech oczu, czyli otwieranie zamka dwoma osobnymi kodami. Niektóre zamki posiadają również rewizję kluczową, tzn. klucz fizyczny do otwierania awaryjnego. Funkcja ta bywa bardzo pomocna, pamiętać jednak należy, by klucz trzymać z daleka od sejfu, a jeśli to możliwe, najlepiej pod innym adresem.

Zamki elektroniczne są bardzo proste w obsłudze, zarówno na etapie programowania, jak i użytkowania. Wystarczy wprowadzić zdefiniowany wcześniej kod i po usłyszeniu odpowiedniego dźwięku sygnalizującego zwolnienie zamka pociągnąć klamkę.

Każdy z oferowanych przez nas zamków elektronicznych ma możliwość wymiany baterii. Niektóre modele mają baterie skryte pod klawiaturą, wystarczy podważyć ją kciukiem by w ciągu kilku chwil wymienić baterię na nową. Inne slot na baterie mają ukryty wewnątrz drzwi, w takim razie w odpowiednim miejscu pod klawiaturą znajdują się bieguny, do których należy przyłożyć nową baterię 9 V. W ten sposób zasilając awaryjnie zamek otwieramy sejf i wymieniamy baterie. Sejf na pieniądze z zamkiem elektronicznym to wybór najlepszy.

Dowiedz się, jakie są sposoby otwierania różnych zamków sejfowych

Sejfy ognioodporne

Jeśli docelowo to pieniądze sejfy mają chronić, ewentualnie będziesz tam przechowywać dokumenty lub przedmioty łatwopalne, dobrym pomysłem jest rozważenie sejfów mających odporność ogniową.

Ognioodporne sejfy na pieniądze czy kosztowności to sprzęt bardziej uniwersalny, chroniący zawartość nie tylko na okoliczność włamania, ale i nawet długotrwałego pożaru. Restrykcyjne testy sprawdzają odporność konstrukcji na ogień w zakresie od 30 do 120 minut. Zwracam jednak uwagę, że maksymalny poziom odporności na włamanie dla sejfów ognioodpornych to klasa II wg normy PN-EN 1143-1.

Montaż

Jak wspomniałem wcześniej, prawidłowy montaż sejfu jest jednym z kluczowych warunków zapewnienia bezpieczeństwa pieniędzy i kosztowności.

Według europejskiej normy EN 1143-1 montaż do podłogi lub ściany jest konieczny dla każdego sejfu o masie poniżej 1000 kg. Czy taki sejf może się trafić w lombardzie czy kantorze? Jak najbardziej. Przykładowo sejf w klasie V o wysokości zaledwie 1,4 m osiąga masę przewyższającą tonę.

Przymierzając się do zakupu sejfu musisz wybrać miejsca, w których sejf o masie kilkuset kilogramów możesz bezpiecznie postawić i zakotwić. Wyeliminuj takie, w których przebiegają instalacje wodne, elektryczne i gazowe. Jeśli cała przestrzeń podłogi nie spełnia tych wymagań, sejf można zakotwić wywiercając otwory w ścianie.

źródło: Macrovector / stock.adobe.com
Podsumowanie

Firmy takie jak kantory czy lombardy potrzebują sejfów najwyższej jakości, w których najniższa cena regularna nie jest decydująca. O ile w sklepie czy hotelu możemy pójść w lekki sejf domowy nadający się do zabudowy, wyposażony w podstawowy zamek, o tyle tutaj zależy nam na urządzeniu, które zapewni bezpieczeństwo i odporność antywłamaniową na najwyższym możliwym poziomie.

Wobec tego interesować Cię będą modele w wysokich klasach i ciężkie. Wybór jest spory, dużo też jest zagadnień, które mogą rzucić się w oczy. We wszystkich przypadkach zachęcam do kontaktu z Działem Handlowym, który chętnie i wyczerpująco odpowie na wszelkie pytania.

Szukasz sejfu?
Skontaktuj się ze specjalistą

Polecane produkty

Na co musisz zwrócić uwagę?

Zależy nam przede wszystkim na satysfakcji klienta z zakupionego sejfu. Weź pod uwagę nasze wskazówki i wybierz sejf idealnie odpowiadający Twoim wyobrażeniom i oczekiwaniom.

  • Odpowiednia wielkość sejfu
  • Rodzaj sejfu
  • Miejsce ustawienia sejfu
  • Klasa odporności a ubezpieczenie
  • Zamek
Konfigurator sejfów
attention-photo
Chętnie Ci doradzimy!
Skontaktuj się z naszymi specjalistami