Bezpieczne przechowywanie broni – czyli jak wybrać odpowiedni sejf na broń myśliwską

Bezpieczne przechowywanie broni – czyli jak wybrać odpowiedni sejf na broń myśliwską

źródło: Mongkol / stock.adobe.com

Bezpieczeństwo w domu Bezpieczeństwo i prawo
11 grudnia 2023

Broń jest narzędziem, które od wieków służy myśliwym i strzelcom do polowania, a także sportowej strzeleckiej rywalizacji na strzelnicach. Jednak z tym potężnym i niebezpiecznym narzędziem wiąże się duża odpowiedzialność. Dlatego zanim kupisz broń palną (po otrzymaniu pozwolenia na jej posiadanie) najpierw obligatoryjnie musisz zainwestować w sejf. Przechowywanie broni myśliwskiej w bezpieczny sposób jest priorytetem. Sejfy na broń myśliwską stanowią kluczowy element tej odpowiedzialności, ponieważ: po pierwsze, certyfikowane sejfy zapewniają legalność jej przechowywania, a po drugie – bezpieczeństwo zarówno Twoje, Twoich bliskich, jak i osób postronnych. Dzięki zapoznaniu się z tym tekstem dowiesz się więcej o sejfach na broń myśliwską, ich rodzajach, korzyściach i wytycznych dotyczących ich stosowania.

Dlaczego sejfy do przechowywania broni są tak ważne?

Bezpieczne przechowywanie broni myśliwskiej ma kluczowe znaczenie zarówno z punktu widzenia bezpieczeństwa, jak i zgodności z przepisami prawa. Istnieje wiele powodów, dla których sejfy na broń myśliwską są niezbędne i ważne. Oto one:

 • • Zgodność z przepisami prawa: w wielu krajach istnieją przepisy regulujące przechowywanie broni palnej. W Polsce posiadacze broni są prawnie zobligowani do posiadania sejfu bądź szafy na broń. Nieprzestrzeganie tych przepisów może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych, włączając w to utratę prawa do posiadania broni.
 • • Bezpieczeństwo rodziny i gości: przechowując broń myśliwską w sejfie, właściciel minimalizuje ryzyko wystąpienia niebezpiecznych sytuacji, przede wszystkim dostania się broni i amunicji w niepowołane ręce domowników (w tym dzieci), co może prowadzić do tragicznych wypadków. Bezpieczne przechowywanie broni jest zatem kwestią najważniejszą!
 • • Zabezpieczenie przed kradzieżą - sejfy na broń myśliwską chronią broń przed wpadnięciem w ręce złodziei. Sejf stanowi barierę, która utrudnia dostęp do broni, ponieważ trudno ją sforsować i może uchronić broń przed kradzieżą i jej nielegalnym użyciem.
 • • "Upieczenie kilku pieczeni na jednym ogniu": skoro sejf jest obligatoryjny w przypadku chęci posiadania broni i amunicji, warto rozważyć zakup takiego, w którym zdeponujesz nie tylko broń, ale również inne cenne przedmioty, a każdy z nas takie rzeczy ma.
 • • Długoletnia trwałość: sejfy na broń myśliwską są solidnie zbudowane i wykonane z trwałych materiałów. Dzięki temu jest to produkt, który będzie Ci służył przez wiele lat. Chronią również broń przed szkodliwym wpływem warunków atmosferycznych, co jest kluczowe, aby zachować jej świetną jakość przez wiele lat.
 • • Organizacja przechowywania: sejfy, dzięki zastosowaniu w środku specjalnych uchwytów, pozwalają na uporządkowane jej przechowywanie, a dodatkowe akcesoria (np. skarbczyk, półki) zapewniają miejsce dla amunicji, przyrządów do broni oraz innych wartościowych przedmiotów. Wszystko można przechowywać w uporządkowany sposób.
Przechowywanie broni palnej – co mówi prawo?

Jeśli chodzi o szczegółowe zasady i warunki przechowywania, noszenia oraz ewidencjonowania broni i amunicji (z uwzględnieniem zabezpieczeń uniemożliwiających dostęp do broni i amunicji osobom trzecim) określa je rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 26. sierpnia 2014 r. w sprawie przechowywania, noszenia oraz ewidencjonowania broni i amunicji (Dz. U. z 2014 r., poz. 1224). Co ważne – właściwy dozór nad bronią palną powinien być zapewniony przez cały okres jej posiadania. Dotyczy to zarówno przechowywania broni palnej w warunkach domowych, jak i poza miejscem zamieszkania osoby uprawnionej do posiadania broni.

Warunki bezpiecznego przechowywania broni określone są w § 5 ust. 1 wymienionego powyżej rozporządzenia, zgodnie z którym: „osoby posiadające broń i amunicję do niej na podstawie pozwolenia, o którym mowa w art. 10 ust. 4 ustawy o broni i amunicji, przechowują broń i amunicję w urządzeniach spełniających wymagania co najmniej klasy S1 określonych przez normę PN EN 14450".

Co oznacza klasa S1?

Budowa sejfów klasy S1 jest najprostsza spośród wszystkich dostępnych klas bezpieczeństwa: mają jednościenny korpus wykonany z blachy o grubości 3 mm oraz dwuścienne drzwi.

Reasumując, sejfy mające klasę bezpieczeństwa S1 stanowią podstawowe zabezpieczenie przed włamaniem, aczkolwiek jest ono wystarczające, aby w takich sejfach deponować broń krótką, broń długą i amunicję. Jeśli jednak zamierzasz przechowywać w sejfie przedmioty o większej wartości – lepiej rozważyć sejfy z wyższymi klasami antywłamaniowymi.

Sejfy i szafy pancerne na broń – rodzaje

W ofercie Hartmann Tresore dostępne są różne rodzaje sejfów na broń myśliwską. Różnią się rozmiarem, poziomem ochrony i funkcjonalnością. Wybór odpowiedniego sejfu zależy od Twoich indywidualnych potrzeb i preferencji. Oto niektóre z popularnych rodzajów sejfów na broń myśliwską:

 • Sejfy na broń krótką – są to najczęściej mini lub niewielkie modele, w których mieści się jedna, kilka lub kilkanaście sztuk broni krótkiej. Broń w takich sejfach można wygodnie przechowywać na specjalnych uchwytach piankowych. W tych sejfach może znajdować się również mały skarbczyk lub półka do przechowywania amunicji oraz dokumentów związanych z posiadaniem broni
 • • Sejfy na broń długą – szafy o większych gabarytach i różnych wymiarach. Taka szafa może mieć tylko uchwyty na broń lub dodatkowo skarbczyk lub skarbczyki i półki - do przechowywania akcesoriów związanych z bronią oraz innych wartości, które są w Twoim posiadaniu. Im wyższa jest klasa bezpieczeństwa takiej szafy – tym jest bardziej bezpieczna i możesz w niej przechowywać większe wartości.
 • • Szafy na amunicję – amunicja, podobnie jak broń, powinna być świetnie zabezpieczona przed dostępem osób niepowołanych. Jeśli posiadasz jej dużo, warto rozważyć zakup osobnej szafy do przechowywania amunicji.
 • Witryny na broń ze szkłem pancernym – są to produkty premium, stworzone w taki sposób, aby zarówno zabezpieczać broń i amunicję, ale również eksponować przechowywaną w nich broń (dzięki zastosowaniu szkła pancernego oraz oświetlenia LED w środku).
 • • Ekskluzywne sejfy na broń i przedmioty wartościowe – to specjalne szafy myśliwskie z zewnątrz metalowe, a w środku zabudowane meblem fornirowanym z półkami, szufladami, oświetleniem LED, okładziną z alcantary – taki sejf zaprojektujemy wspólnie z Tobą, zgodnie z Twoimi preferencjami.
Podsumowanie

Sejfy na broń myśliwską stanowią konieczny i kluczowy element jeśli chodzi o kwestię posiadania broni. Zapewniają bezpieczeństwo, zgodność z przepisami prawa oraz ochronę przed kradzieżą. Wybierając odpowiedni sejf i przestrzegając wytycznych dotyczących jego użytkowania, możesz być pewien, że przechowujesz broń w sposób bezpieczny i legalny. To ważne nie tylko dla twojego bezpieczeństwa, ale również osób wokół Ciebie.

Pamiętaj, że przestrzeganie przepisów prawa i odpowiedzialne korzystanie z broni myśliwskiej to obowiązek każdego właściciela broni. Sejfy na broń myśliwską są narzędziem, które pomagają spełnić te wymagania, jednocześnie zabezpieczając broń przed dostępem nieupoważnionych osób.

Sprawdź jeszcze:   Jaką klasę powinien mieć sejf na broń? Przepisy a rzeczywistość

Sejfy na broń – 5 faktów, które musisz wiedzieć przed zakupem

Na co musisz zwrócić uwagę?

Zależy nam przede wszystkim na satysfakcji klienta z zakupionego sejfu. Weź pod uwagę nasze wskazówki i wybierz sejf idealnie odpowiadający Twoim wyobrażeniom i oczekiwaniom.

 • Odpowiednia wielkość sejfu
 • Rodzaj sejfu
 • Miejsce ustawienia sejfu
 • Klasa odporności a ubezpieczenie
 • Zamek
Konfigurator sejfów
attention-photo
Chętnie Ci doradzimy!
Skontaktuj się z naszymi specjalistami