Domowy sejf staje się coraz częściej standardowym wyposażeniem nieruchomości. Przydaje się wtedy, gdy chcemy zabezpieczyć się przed kradzieżą wartościowych przedmiotów, dokumentów, dzieł sztuki czy nawet broni. Warto jednak pamiętać, że niektóre rodzaje sejfów wymagają zaplanowania dla nich miejsca już na etapie projektowania wnętrz.
Wielu osobom kojarzy się on z filmowymi kadrami, które przedstawiają tajemniczą skrytkę ukrytą za obrazem w rezydencji milionera. W rzeczywistości takie zabezpieczenie ma niewiele wspólnego ze wspomnianą wizją. Rzadko kiedy przechowuje się w nim bowiem gotówkę. Częściej służy on do ochrony choćby osobistych dokumentów mogących posłużyć złodziejowi do oszustw finansowych. Trzyma się w nim również klucze i nośniki danych, które nie powinny dostać się w niepowołane ręce, rodzinne i osobiste pamiątki oraz cenne i kolekcjonerskie przedmioty. Warto również wspomnieć, że sejf jest niezbędny w przypadku posiadania broni, a także często potrzebny przy ubezpieczeniu nieruchomości. Można nabyć go na każdym etapie urządzania mieszkania, jednak najlepiej zaplanować jego umieszczenie jeszcze w trakcie projektowania wnętrz.
Wybór odpowiedniego sejfu zależy przede wszystkim od jego planowanej zawartości. Im jest ona cenniejsza, tym wyższą klasę odporności musimy wybrać. Wśród zabezpieczeń najczęściej spotyka się zamki cyfrowe i mechaniczne, choć istnieją także dodatkowe zabezpieczenia, np. elektroniczna blokada czasowa. Do wyboru mamy sejfy ścienne, podłogowe, meblowe i wolnostojące z możliwością kotwienia w podłożu. W przypadku dwóch pierwszych należy dobrze przemyśleć ich lokalizację, ponieważ muszą być zakotwiczone w ścianie działowej lub podłodze, a następnie zamaskowane. Do tego celu na etapie budowy trzeba przygotować specjalną wnękę, dlatego najlepiej jeśli udałoby się to zrobić przed finalnym wykończeniem wnętrz, by uniknąć dodatkowych prac remontowych. Sejfy montowane w ścianach i podłodze to najczęściej skrzynki, jednak niektóre modele mogą również występować w formie walców. Ich klasa ochrony przed włamaniami to najczęściej S1, S2 oraz klasa I.
Większą dowolność dają sejfy meblowe, które można umieścić w istniejącym już wnętrzu. Mocuje się je do podłoża lub do pionowych ścian gotowych mebli. Zaletą jest także możliwość łatwego ukrycia ich w szafach wnękowych czy biurkach oraz szeroki wybór rozmiarów i wyposażenia.
Sejfy domowe umieszcza się najczęściej w miejscach dyskretnych i dostępnych wyłącznie dla domowników. Odpowiednim pomieszczeniem do tego celu będzie sypialnia lub prywatny gabinet. Z kolei jeśli zależy nam na wyjątkowym designie urządzenia dopasowanym do wystroju wnętrza, możemy wybrać model z ekskluzywnej linii ArtDesign. Tego rodzaju produkt wyróżnia zdobienie z artystycznym motywem, dzięki czemu świetnie będzie współgrał z dziełami sztuki. Najwyższym poziomem estetyki oraz designem zaproponowanym przez projektantów charakteryzuje się również linia Signature Safes. Są to modele wykonane z najwyższej klasy materiałów dopasowanych do charakteru właściciela, przechowywanych przedmiotów i ich lokalizacji.
Do wyboru odpowiedniego sejfu i jego lokalizacji należy podchodzić z dużą rozwagą. Będzie to bowiem decyzja na lata. Nie wynika to wyłącznie z żywotności i długiej gwarancji tego urządzenia, ale także ze sposobu jego montażu, który wymaga kotwienia. Później sejf trudno jest przenieść, a w niektórych przypadkach może to grozić naruszeniem jego konstrukcji i utratą certyfikatu.
Inne publikacje: