Rośnie liczba kradzieży z włamaniem w Polsce. Jak się zabezpieczyć?

Rośnie liczba kradzieży z włamaniem w Polsce. Jak się zabezpieczyć?
Bezpieczeństwo w domu
10 maja 2021

Jeszcze kilka lat temu Policja rejestrowała w naszym kraju kradzież z włamaniem średnio co 15 minut¹. Obecnie tego typu przestępstw jest mniej, jednak jak wynika z danych Komendy Głównej Policji, w 2015 r. zgłoszono ponad 94 tys. takich wykroczeń². Najczęściej dochodzi do nich podczas nieobecności domowników. Na szczęście można się przed nimi uchronić.

Jak myśli złodziej?

Przestępcy bardzo rzadko rabują w przypadkowy sposób. Wykwalifikowani złodzieje zanim przeprowadzą skok, dokładnie się przygotowują i obserwują nieruchomość. Znają zatem rytm życia domowników i szybko orientują się, gdy ci opuszczają dom na dłuższy czas, np. podczas weekendów czy wyjazdów wakacyjnych. To właśnie wtedy najczęściej dochodzi do kradzieży. Giną przede wszystkim wartościowe przedmioty, biżuteria, pozostawiona gotówka, sprzęty elektroniczne i dokumenty. Co ciekawe, kradzież zwykle trwa zaledwie kilka minut, w trakcie których można stracić sporą część majątku.

Jak uchronić się przed kradzieżą?

Aby się przed tym ustrzec, trzeba zwrócić uwagę na swoje zachowanie, a także zadbać o odpowiednie zabezpieczenia. W pierwszej kolejności warto pamiętać o dyskrecji i nieujawnianiu osobom postronnym informacji o planowanym wyjeździe. Ta sama zasada dotyczy także naszych profilów w mediach społecznościowych, ponieważ je również obserwują złodzieje.

Dowiedz się:   Czy w Polsce można czuć się bezpiecznie?

Podstawowe zabezpieczenia

Konieczne jest także zainwestowanie w odpowiednie środki ostrożności, takie jak drzwi i okna antywłamaniowe. Dodatkowo trzeba pomyśleć o monitoringu i systemie alarmowym oraz roletach antywłamaniowych. Coraz więcej osób decyduje się również na instalację systemu automatyki domowej, który pozoruje obecność domowników, włączając i wyłączając światło o ustalonych porach.

Chroń kosztowności

Z kolei do ochrony szczególnie cennych przedmiotów może posłużyć sejf. Trzeba o nim pomyśleć szczególnie wtedy, gdy chcemy przechowywać w domu lub mieszkaniu cenną biżuterię, dzieła sztuki, eksponaty kolekcjonerskie, ważne dokumenty, wysokiej klasy elektronikę lub broń. Dobór sejfu zależy od wartości i wielkości jego planowanej zawartości. Im jest ona większa, tym wyższą klasę ochrony przed kradzieżą powinniśmy wybrać. Do domów i mieszkań najczęściej wybierane są sejfy ścienne i sejfy podłogowe o klasach S 2 oraz I. Montuje się je w zamaskowanych miejscach, które najlepiej wybrać jeszcze na etapie projektowania wnętrz. Jeśli nieruchomość jest już urządzona, dobrze pomyśleć o sejfie meblowym. Takie zabezpieczenie można z powodzeniem ukryć np.: w szafie wnękowej lub w biurku, dzięki czemu jest niewidoczne dla gości.

Sprawdź:

prywatny sejf antywłamaniowy Hartmann Tresore

Jeżeli żadna z powyższych opcji nie wchodzi w rachubę warto rozważyć instalację klasowego sejfu wolnostojącego zakotwionego w podłożu. Jego ciężar własny zwielokrotniony siłą montażu do podłoża będzie stanowił dobre zabezpieczenie, nawet jeżeli sam fakt posiadania sejfu nie będzie tajemnicą. Dobra konstrukcja sejfu wyposażonego w odpowiednie systemy zamków powodują, że cenne pamiątki lub kosztowności nie wpadną w ręce złodziejów nawet podczas zaplanowanego przez nich włamania.

[1] http://www.dziennikzachodni.pl/artykul/967633,co-15-minut-kradziez-z-wlamaniem-zabezpiecz-mieszkanie-przed-dlugim-weekendem,id,t.html

[2] http://www.policja.pl/pol/aktualnosci/121461,Rok-2015-bardziej-bezpieczny.html,

Polecane produkty

Na co musisz zwrócić uwagę?

Zależy nam przede wszystkim na satysfakcji klienta z zakupionego sejfu. Weź pod uwagę nasze wskazówki i wybierz sejf idealnie odpowiadający Twoim wyobrażeniom i oczekiwaniom.

  • Odpowiednia wielkość sejfu
  • Rodzaj sejfu
  • Miejsce ustawienia sejfu
  • Klasa odporności a ubezpieczenie
  • Zamek
Konfigurator sejfów
attention-photo
Chętnie Ci doradzimy!
Skontaktuj się z naszymi specjalistami