Instrukcja obsługi sejfu wyposażonego w różnego rodzaju zamki

Instrukcja obsługi sejfu wyposażonego w różnego rodzaju zamki

źródło: Kai / stock.adobe.com

Bezpieczeństwo i technologia
22 września 2022

Wydawać by się mogło, że sejf jest prostym przedmiotem, do którego niepotrzebna jest instrukcja. Tak naprawdę największe problemy z obsługą sprawiają zamki. Ich otwieranie, szyfrowanie lub zmiana kodu mogą być kłopotliwe dla osoby, która nigdy wcześniej nie miała do czynienia z sejfem. Sam sejf wymaga również konserwacji i regularnego czyszczenia. Z tego artykułu dowiesz się, jak otwierać poszczególne typy zamków oraz jak konserwować sejf.

Sejf Hartmann Tresore – instrukcja konserwacji i czyszczenia

Sejfy Hartmann Tresore to solidne urządzenia objęte certyfikatami bezpieczeństwa różnej klasy. Wszystkie produkty mają gwarancję producenta. Jeżeli chcesz, aby Twój sejf spełniał swoje zadanie, a ochrona gwarancyjna pozostała ważna, powinieneś zastosować się do procedur związanych z konserwacją i czyszczeniem.

Jeśli sejf będzie użytkowany niezgodnie z przeznaczeniem lub gdy zostanie umyślnie uszkodzony, gwarancja przestanie obowiązywać. Przed zakupem sprawdź, jakie są jej warunki i które usterki mogą być naprawione w ramach umowy. Pozwoli Ci to uniknąć wydatków związanych z występowaniem awarii i koniecznością zamawiania serwisu.

Pamiętaj, że nie każdy sejf jest przeznaczony do przechowywania substancji niebezpiecznych, medykamentów czy nośników danych. Nieprawidłowe przechowywanie przedmiotów niebezpiecznych może uszkodzić sejf Hartmann Tresore.

Instrukcja konserwacji obejmuje przede wszystkim wytyczne dotyczące czyszczenia powłoki lakierniczej wilgotną ścierką i łagodnymi detergentami. Oleje i żrące środki czystości mogą uszkodzić mechanizm zamka, rygle, zawiasy i powłokę lakierniczą. Do usuwania większych zanieczyszczeń użyj benzyny ekstrakcyjnej.

Instrukcja sejfu wyposażonego w zamek mechaniczny

Instrukcja obsługi sejfu wyposażonego w mechanizm z pokrętłem nie jest skomplikowana, jednak samo wykręcanie szyfru wymaga wprawy. Wystarczy drobny błąd podczas kręcenia pokrętłem i drzwi się nie otworzą.

Zamek z pokrętłem wyposażony jest w dwie tarcze, jedną stałą, a drugą ruchomą. Na tarczy stałej znajdują się dwie kreski. Ta na godzinie 12 służy do otwierania, a ta na 11 to kreska zmiany kombinacji szyfru.

Większość zamków z pokrętłem ma standardowy szyfr, który przedstawia kombinacja: 10–20–30. Instrukcja obsługi sejfu z tym zamkiem jest następująca:

● tarczę obracaj w lewo, aż liczba 10 znajdzie się po raz czwarty pod kreską otwierania,
● następnie obróć pokrętło w prawo, aż liczba 20 znajdzie się po raz trzeci pod kreską otwierania,
● ponownie kręć tarczą w lewo, aż liczba 30 znajdzie się po raz drugi pod kreską otwierania,
● ostatni ruch to obrót w prawo, aż do momentu otwarcia zamka.

Instrukcja obsługi sejfu z zamkiem elektronicznym z klawiaturą numeryczną

W zamek z klawiaturą numeryczną mogą być wyposażone różne typy sejfów, między innymi szafa na broń, sejf domowy, podłogowy czy sejf ścienny. Instrukcja obsługi tego zamka jest dość prosta, niektórzy jednak mają z tym kłopoty.

Wbijanie kodu jest szybkie, a dostęp do sejfu ma każda osoba, która zna kod. Niestety istnieje niebezpieczeństwo, że ktoś niepowołany podejrzy szyfr. Ten zamek wymaga jednak zasilania w postaci baterii, dlatego warto mieć w pobliżu zapasowy komplet akumulatorków na wypadek rozładowania.

Zamki z klawiaturą numeryczną są różne, ale sposób otwierania większości mechanizmów jest taki sam. Instrukcja sejfu z zamkiem elektronicznym polega na tym, że po prostu należy wpisać kod i zatwierdzić go enterem.

Większe problemy może stwarzać zmiana hasła. Jeśli chcesz zmodyfikować szyfr, postępuj zgodnie z instrukcją obsługi, ponieważ poszczególne modele zamków mają różne procedury zmiany kodu.

Zobacz także:   

Jak otworzyć sejf? Sposoby otwierania różnych zamków

Zmiana kodu w sejfie. 5 faktów, o których musisz wiedzieć

Instrukcja obsługi sejfu wyposażonego w zamek biometryczny

Zamek biometryczny to mechanizm otwierany przy pomocy odcisku palca. Takie rozwiązanie jest bardzo wygodne i bezpieczne. Nie ma obaw, że ktoś postronny może podejrzeć kod, a otwarcie odbywa natychmiastowo po odczytaniu przez czytnik linii papilarnych.

Niestety ten zamek ma również swoje wady. Wymaga zasilania z gniazdka sieciowego, więc w przypadku awarii prądu będzie trzeba skorzystać z rewizji, czyli awaryjnego otwarcia przy pomocy klucza.

Minusem jest również to, że zarówno palec, jak i czytnik muszą być czyste w czasie otwierania. Wystarczy niewielkie zabrudzenie, a zamek się nie otworzy. Jeśli pracujesz w zakładzie mechanicznym lub masz częsty kontakt ze smarami, wybierz inne zamknięcie.

Ważne jest również to, aby mieć wyraźne linie papilarne. Osoby grające na instrumentach strunowych i mające kontakt z substancjami żrącymi często mają niewyraźne odciski, więc powinny zastanowić się nad wyborem innego zamka.

Jak widzisz, instrukcja obsługi sejfu i zamka nie jest taka trudna. Najważniejsze jest jednak to, aby dobrać odpowiedni mechanizm, dostosowany do potrzeb użytkownika. Nie czekaj i już dzisiaj zamów sejf z najodpowiedniejszym dla siebie zamkiem.

O zmianie kodu w popularnych typach zamków sejfowych przeczytasz w innym tekście: Jak zmienić kod w sejfie? Omówienie najpopularniejszych zamków

Polecane produkty

HTE 210-01/A HARTMANN Exclusive Line
Witryny

HTE 210-01/A HARTMANN Exclusive Line

Na co musisz zwrócić uwagę?

Zależy nam przede wszystkim na satysfakcji klienta z zakupionego sejfu. Weź pod uwagę nasze wskazówki i wybierz sejf idealnie odpowiadający Twoim wyobrażeniom i oczekiwaniom.

  • Odpowiednia wielkość sejfu
  • Rodzaj sejfu
  • Miejsce ustawienia sejfu
  • Klasa odporności a ubezpieczenie
  • Zamek
Konfigurator sejfów
attention-photo
Chętnie Ci doradzimy!
Skontaktuj się z naszymi specjalistami