Jak dbać o sejf?

Jak dbać o sejf?
Bezpieczeństwo i technologia Bezpieczeństwo w domu Bezpieczeństwo w biznesie O sejfach inaczej
9 kwietnia 2021

Sejf, tak jak każde urządzenie, może ulec awarii lub uszkodzeniu, jeśli będzie użytkowany w sposób niezgodny z zaleceniami producenta. Niewłaściwa konserwacja lub próby awaryjnego otwarcia w przypadku zapomnienia kodu mogą spowodować materialne straty i narazić na dodatkowe koszty. Jeśli więc posiadasz sejf albo dopiero zastanawiasz się nad jego zakupem przeczytaj, jak o niego dbać, by służył Ci przez długie lata.

Przeglądy i konserwacja

Kupując certyfikowany produkt, nie musisz obawiać się o jego awaryjność. By sejf służył Ci przez wiele lat, stosuj się do kilku wytycznych dotyczących montażu, obsługi i konserwacji zamka, rygli i zawiasów czy też rodzaju przechowywanych w sejfie przedmiotów. To ostatnie jest równie ważne, ponieważ nie każdy rodzaj sejfu jest przystosowany do przechowywania na przykład magnetycznych nośników danych lub substancji niebezpiecznych. Nieumiejętne korzystanie z sejfu może spowodować kosztowne w skutkach błędy. Nie należy więc używać olejów lub innych substancji, by nasmarować mechanizmy zamka lub rygle. Chcąc wyczyścić sejf, zarówno z zewnątrz, jak i w środku, najlepiej użyć miękkiej, wilgotnej szmatki i delikatnych detergentów. Silne środki chemiczne będą zdecydowanie nieodpowiednie i mogą uszkodzić powłokę lakierniczą. Do silniejszych zabrudzeń można zastosować benzynę ekstrakcyjną.

Najwięcej uwagi należy poświecić mechanizmowi zamkowemu. To on w największym stopniu jest narażony na odkładanie się brudu, uszkodzenia mechaniczne, korozję czy też działanie różnych czynników zewnętrznych, takich jak zmiana temperatur. Dlatego bez względu na to, czy dostęp zapewnia klucz, szyfr, czy dane biometryczne, warto pamiętać o regularnych przeglądach. Trzeba jednak pamiętać, że o sejf powinni dbać profesjonaliści, specjalizujący się w przeglądach, konserwacji i naprawach kas pancernych, drzwi skarbcowych i innych urządzeń zabezpieczających mienie. Serwisowanie przez odpowiednich techników, najczęściej pracujących dla producenta, zapewni zachowanie gwarancji, a także jego pełną sprawność również w okresie pogwarancyjnym.

Awaryjne otwieranie sejfu

A co w sytuacji, gdy zapomnisz kodu do zamka szyfrowego lub zgubisz klucz? Gdy wyczerpie się bateria w zamku elektronicznym? Albo gdy zamek ulegnie awarii lub uszkodzeniu mechanicznemu? Czasami wystarczy postępować zgodnie z instrukcją obsługi, a jeśli to nie rozwiąże problemu, to może być konieczne awaryjne otwarcie sejfu. Jak to zrobić? Na pewno nie z pomocą przypadkowego ślusarza ani domowych metod, nawet jeśli widzieliśmy je w filmie kryminalnym lub filmiku instruktażowym w mediach społecznościowych. Dlaczego? Zarówno ze względu na ryzyko powstania poważniejszej usterki lub zniszczenia zawartości, jak i ze względu na szeroko pojęte bezpieczeństwo. Trzeba pamiętać, że przekazywanie wiedzy o sejfie osobom postronnym, jest obarczone dużym i niepotrzebnym ryzykiem.

Awaryjne otwieranie sejfów to też często jedyne wyjście w sytuacji, gdy otrzymamy sejf wraz ze spadkiem lub po odkupieniu lokalu, a poprzedni właściciel nie zostawi kodu. Dzięki sprawdzonym sposobom dostaniemy się do jego zawartości, bez ryzyka uszkodzenia kosztowności, dokumentów i innych zdeponowanych w nim wartościowych przedmiotów.

Pomoc wyspecjalizowanych serwisantów będzie niezbędna także wtedy, gdy sejf ulegnie próbie włamania, przetrwa pożar lub inne wydarzenie mogące naruszyć jego konstrukcję. W jednym z powyższych wypadków trzeba liczyć się z tym, że sejf może już nie gwarantować optymalnego poziomu bezpieczeństwa i konieczna będzie jego wymiana. Warto zapytać producenta o wynajem sejfu zastępczego, do czasu dostawy docelowego sejfu.

Umowa gwarancyjna

Pamiętaj, że tylko właściwie użytkując sejf masz prawo do opieki w ramach gwarancji. Nie będzie ona miała zastosowania, gdy sejf będzie użytkowany w niewłaściwy sposób, niezgodnie z przyjętymi procedurami bezpieczeństwa, gdy zostanie nieprawidłowo zainstalowany, czy rozmyślnie uszkodzony. Podczas zakupu sejfu warto upewnić się, jakie usterki są naprawiane w ramach umowy gwarancyjnej, a jakie będą dodatkowo płatne. Pozwoli to uniknąć przykrych niespodzianek i nadmiernego obciążenia budżetu w przypadku awarii lub nagłego zdarzenia.

Przeczytaj też:    Czy warto kupić sejf w markecie?

Zamek magnetyczny – nowoczesne i komfortowe rozwiązanie dla Twojego mieszkania i biura

Na co musisz zwrócić uwagę?

Zależy nam przede wszystkim na satysfakcji klienta z zakupionego sejfu. Weź pod uwagę nasze wskazówki i wybierz sejf idealnie odpowiadający Twoim wyobrażeniom i oczekiwaniom.

  • Odpowiednia wielkość sejfu
  • Rodzaj sejfu
  • Miejsce ustawienia sejfu
  • Klasa odporności a ubezpieczenie
  • Zamek
Konfigurator sejfów
attention-photo
Chętnie Ci doradzimy!
Skontaktuj się z naszymi specjalistami