Skrytka bankowa czy domowy sejf – z którego rozwiązania warto skorzystać?

Skrytka bankowa czy domowy sejf – z którego rozwiązania warto skorzystać?
Bezpieczeństwo i technologia Bezpieczeństwo w domu Bezpieczeństwo w biznesie
5 września 2023

Przechowywanie przedmiotów o dużej, choć niekoniecznie finansowej wartości stanowi poważne wyzwanie. Pomijając koncepcję zakopania skarbu w skrzyni na bezludnej wyspie, istnieje kilka sposobów, jak bezpiecznie strzec swoich sekretów. Popularnym, ale wciąż możliwym rozwiązaniem jest wynajem skrytki depozytowej w banku lub firmie prywatnej oferującej tego typu usługi. Można też wybrać sejf. Na pierwszy rzut oka wynajęcie skrytki bankowej wydaje się być znacznie tańszym rozwiązaniem, ale faktycznie koszty mogą być różne. Chociaż całość wydaje się prosta, to nie można trzymać w skrytce wszystkiego, a stracimy mnóstwo czasu chcąc z niej korzystać. Dziś przyjrzymy się różnicom między tymi rozwiązaniami i spróbujemy odpowiedzieć sobie na pytanie: sejf czy skrytka depozytowa?

Co to jest skrytka depozytowa?

Skrytka depozytowa w banku to rodzaj usługi, która pozwala klientom przechowywać swoje cenne przedmioty w bezpiecznym miejscu. Skrytki depozytowe są zazwyczaj umieszczone w sejfach lub pancernych szafach, do których dostęp mają tylko upoważnione osoby. Skrytki depozytowe mogą być używane do przechowywania różnych rzeczy, takich jak biżuteria, dokumenty, pieniądze, akcje, sztabki złota czy dzieła sztuki. Korzystanie ze skrytki depozytowej wiąże się z pewnymi opłatami i warunkami, które należy sprawdzić przed podpisaniem umowy z bankiem. Skrytki depozytowe zapewniają wysoki poziom ochrony i prywatności dla klientów, ale nie są objęte ubezpieczeniem gwarancyjnym Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Dostępność skrytek bankowych

Zacząć należy od tego, że tylko nieliczne banki oferują wynajem skrytek depozytowych. Ograniczona dostępność jest jednym z największych minusów skrytki bankowej. Spośród działających w Polsce banków skrytki depozytowe oferują:

• PKO BP – skrytka bankowa dostępna jest w 125 oddziałach banku;
• Pekao – wynająć skrytkę bankową można w oddziałach zlokalizowanych głównie w największych miastach, takich jak Warszawa, Gdańsk czy Kraków, choć są one dostępne także m.in. w Koszalinie, Opolu, czy Nowym Targu;
• BNP Paribas – skrytka bankowa dostępna jest w kilku rozmiarach: do i powyżej 13×24×36 cm i można ją wynająć tylko w wybranych oddziałach;
• mBank – skrytka bankowa dostępna jest wyłącznie w Centrum Usług Finansowych Nr 1 w Warszawie i można ją obsługiwać samodzielnie (bez udziału pracownika banku) przez 24/7.

Przechowywanie przedmiotów w skrytce depozytowej

Wbrew utrwalonemu w filmach szpiegowskich stereotypowi, w bankowej skrytce nie można schować broni, amunicji i paszportów z kilkunastu państw bez umowy o ekstradycję. Zgodnie z prawem do skrytki depozytowej nie włożysz:

• narkotyków,
• przedmiotów pochodzących z kradzieży lub zdobytych w inny, nielegalny sposób,
• substancji radioaktywnych, wybuchowych i toksycznych,
• broni i amunicji,
• produktów ulegających szybkiemu zepsuciu np. artykułów spożywczych.

Jak wygląda proces wynajęcia skrytki?

Jeśli zdecydujesz, że wynajem krótkoterminowy lub na dłuższy okres jest dla Ciebie dobrym rozwiązaniem, a przy tym w Twojej okolicy znajduje się bank oferujący skrytki depozytowe, musisz się zmierzyć z biurokracją. Przede wszystkim musisz osobiście udać się do oddziału banku, a w bankach bywa różnie i być może będziesz musiał odstać swoje. Warto wcześniej zadzwonić, by upewnić się, że bank ma wolną skrytkę depozytową o interesujących Cię wymiarach. W niektórych placówkach może się bowiem zdarzyć, że zabraknie wolnej akurat takiej, jakiej potrzebujesz. Nie zapomnij przeczytać uważnie regulaminu banku, w którym znajdziesz szczegółowe warunki przechowywania przedmiotów. Jeśli wszystko się zgadza, po podpisaniu umowy z bankiem odbierzesz klucz. Drugi klucz ma właściciel skrytki bankowej

przód zestawu skrytek depozytowych HS SE marki Hartmann Tresore
Kto ma dostęp do skrytki bankowej?

Do zawartości skrytki dostęp masz Ty przy asyście pracownika banku, czyli jej właściciela, ale mają również służby państwowe. W wyjątkowych sytuacjach, jeśli zachodzi podejrzenie, że w skrytce przechowywane są przedmioty pochodzące z przestępstwa lub są to dokumenty ważne dla organów państwa, skrytki bankowe są dokładnie sprawdzane i zgłaszane odpowiednim służbom. Wśród instytucji mających dostęp do skrytek są m. in.:

 • • komornik,
  • prokurator,
  • Policja,
  • Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego,
  • Centralne Biuro Śledcze,
  • Straż Graniczna,
  • Służba Celna,
  • Urząd Skarbowy.

Ile kosztuje wynajem skrytki depozytowej?

Jeśli potrzebujemy przechować pewne rzeczy, takie jak kosztowne przedmioty bądź okazy dzieł sztuki, trzeba się liczyć z wydatkiem od kilkuset złotych płaconych miesięcznie do kilku tysięcy złotych, jeśli interesuje nas płatność roczna. Wynajem krótkoterminowy nie jest jeszcze taki straszny, ale jeśli skrytkę planujesz wynajmować przez kilka lat, zrobi się z tego znaczna kwota. Dodatkowo musimy ponieść opłatę związaną z ubezpieczeniem; w bankach bywa różnie, a koszt ubezpieczenia może być wysoki. 

Zalety przechowywania cennych przedmiotów w sejfie

O ile planujemy wynajem krótkoterminowy, skrytki bankowe mają sens, natomiast jeśli cenne przedmioty chcesz przechowywać dłużej, np. papiery wartościowe, obligacje czy dzieła sztuki, to lepiej kupić wysokiej jakości sejf. Zwłaszcza jeśli chcesz mieć do cennych przedmiotów nieograniczony i swobodny dostęp. Przy zakupie sejfu większość związanych ze skrytkami depozytowymi trudności nie wchodzi w grę.

Sejfy dają niespotykaną w przypadku skrytek swobodę korzystania. Posiadając własny sejf sam decydujesz, jaki rozmiar, klasę antywłamaniową lub ognioodporną czy model wybrać, a jest ich mnóstwo. Największą popularnością cieszą się sejfy łączące cechy sejfów antywłamaniowych i sejfów ognioodpornych, dające uniwersalną i kompleksową ochronę przed włamaniem i pożarem.

Różne rodzaje sejfów dostosowane są do przechowywania różnego rodzaju cennych przedmiotów. W przypadku zakupu sejfu sam decydujesz, co jest Ci potrzebne. Jeśli potrzebujemy przechować pewne rzeczy, których rozmiar lub przeznaczenie wyklucza przechowywanie w banku, sejf jest lepszy.

Niektóre cenne przedmioty muszą być też dostępne cały czas, zwłaszcza dokumenty czy gotówka. Do skrytki depozytowej nie dostaniesz się awaryjnie w środku nocy, musisz zgłosić się z dowodem osobistym w godzinach funkcjonowania banku do wybranej placówki, nie możesz samodzielnie otworzyć skrytki, bo drugi klucz ma pracownik banku. W przypadku sejfu zaś masz dostęp do niego o każdej porze dnia i nocy.

Ograniczenia prawne nie pozwalają przechowywać w skrytce bankowej broni, tymczasem sejf pozwala na przechowywanie nie tylko cennych rzeczy, ale i uzbrojenia.

Wreszcie, przy zakupie sejfu wydatek jest jednorazowy. Wybierasz sejf spełniający Twoje wymagania, montujesz go w wybranym przez siebie miejscu i masz z głowy. Wysokiej jakości sejf zakupiony u renomowanego producenta posłuży Ci przez wiele długich lat bez konieczności przejmowania się kosztami. Wydatek nawet kilku tysięcy złotych zwróci się po kilku latach.

Sejf czy skrytka bankowa?

Jeśli szukasz bezpiecznego sposobu przechowywania cennych rzeczy, to skrytka bankowa wydaje się kusząca. Metoda ta ma jednak szereg wad, które w przypadku zakupu sejfu nie występują. Przede wszystkim przy skrytkach bankowych czeka Cię koszmar formalności, powszechną praktyką jest wciskanie przez banki dodatkowych opłat, a w niektórych placówkach banków musisz długo czekać na skrytkę. Nie masz też swobody korzystania z niej według własnego uznania i przechowywania tam tego, co chcesz, a zawartość skrytki jest regulowana i monitorowana. W przypadku sejfu wszystko zależy od Ciebie, Ty jesteś jego właścicielem i sam decydujesz o tym, co tam trzymasz, kiedy z sejfu korzystasz i komu udostępniasz do niego dostęp.

Wybór sejfów jest ogromny, w naszej ofercie znajdziesz wszystko, czego możesz potrzebować, jesteśmy ekspertami od spełniania specjalnych wymogów, czego bank Ci nie zaoferuje. Jeśli masz dodatkowe pytania – skontaktuj się z naszym doradcą, odpowie na wszystkie pytania.

Sprawdź jeszcze:  

Polecane produkty

HTII 215-26
Kasy pancerne

HTII 215-26

HTV KB 500-01
Kasy pancerne

HTV KB 500-01

HS SE z frontem ze stali szlachetnej
Skrytki depozytowe

HS SE z frontem ze stali szlachetnej

Na co musisz zwrócić uwagę?

Zależy nam przede wszystkim na satysfakcji klienta z zakupionego sejfu. Weź pod uwagę nasze wskazówki i wybierz sejf idealnie odpowiadający Twoim wyobrażeniom i oczekiwaniom.

 • Odpowiednia wielkość sejfu
 • Rodzaj sejfu
 • Miejsce ustawienia sejfu
 • Klasa odporności a ubezpieczenie
 • Zamek
Konfigurator sejfów
attention-photo
Chętnie Ci doradzimy!
Skontaktuj się z naszymi specjalistami